Mamuty wyginęły przez katar? Tak, to bardzo możliwe

Najnowsze badania naukowe dowodzą, że do wyginięcia mamutów mógł przyczynić się katar sienny. Wszystko przez warunki panujące w epoce lodowcowej.

Dlaczego mamuty wyginęły? Odpowiedzialny nie tylko człowiek
Dlaczego mamuty wyginęły? Odpowiedzialny nie tylko człowiek123RF/PICSEL

Jak katar mógł przyczynić się do wymarcia mamuta?

Większość mamutów zginęła po zakończeniu epoki lodowcowej, około 10 tys. lat temu, kiedy to wraz z ocieplającym się klimatem globalny ekosystem przeszedł radykalną przemianę. Poszczególne, odizolowane populacje przetrwały jeszcze następne 6 tysięcy lat.

Międzynarodowy zespół naukowców w nowym badaniu wysuwa tezę, że wzrost ilości pyłków związany z intensywnym rozwojem roślin mógł mieć istotny wpływ alergiczny na część zwierząt, ograniczając ich zdolność wyczuwania zapachów. Choć w pierwszej chwili może się to wydawać dość zabawne, w rzeczywistości zatkane śluzem nosy mogłyby w istotnym stopniu ograniczać zdolność mamutów do wyczuwania partnerów do rozrodu. W efekcie mogło to spowodować zmniejszanie się liczby populacji i doprowadzić ostatecznie do zagłady gatunku.

Zmniejszenie populacji niektórych gatunków zwierząt może być związane z mechanizmami, które naruszają wrażliwość zapachów i w konsekwencji determinują spadek prawdopodobieństwa znalezienia partnera seksualnego w okresie godowym. Mechanizmy te mogą być spowodowane alergiami na pyłki, toksynami roślinnymi lub metabolitami roślinnymi.
Piszą autorzy badania w artykule

Jakie są dowody na zagładę mamutów z powodu kataru?

W trakcie prowadzonych badań udało się pozyskać zamrożone tkanki prehistorycznych zwierząt, w tym mamuta włochatego, lwa jaskiniowego, nosorożca włochatego, bizona i konia. Z nich pobrano białka powiązane z układem odpornościowym.

Zwrócili szczególną uwagę na fragmenty immunoglobuliny (przeciwciał), które mogły być związane z reakcją alergiczną. Co więcej, badania te są zgodne z wcześniejszymi odkryciami we wnętrzach tych ogromnych ssaków. Wówczas znaleziono wskazówki dotyczące życia roślinnego, takiego jak Oxytropis sordida i Huperzia, które powodują reakcję alergiczną u wielu ssaków.

Oprócz poszukiwania partnerów osłabiony węch mógł mieć istotny wpływ na zdolność zdobywania pożywienia, migracji i unikania drapieżników. Warto dodać, że nowe odkrycie nie stoi w sprzeczności ze znanymi wyjaśnieniami dotyczącymi wyginięcia mamutów, jak nadmierne polowania przez ludzi, choroby czy kazirodztwo. Najprawdopodobniej była to cała seria zdarzeń, która doprowadziła do zagłady gatunku.

SpaceX "Polaris Dawn": Jared Isaacman pierwszym prywatnym obywatelem w przestrzeni kosmicznejAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas