Mount Everest jednak niższy? Naukowcy zaskoczeni wynikami pomiarów grubości śniegu

Średnia grubość śniegu na szczycie Mount Everestu wynosi imponujące 9,5 metra. To trzy razy więcej, niż podejrzewano. Wyniki pomiarów mogą oznaczać, że najwyższa góra świata może okazać się nieco niższa.

Chińczycy mierzyli grubość śniegu na Mount Evereście za pomocą radaru
Chińczycy mierzyli grubość śniegu na Mount Evereście za pomocą radaruEast News

  • Grubość pokrywy śnieżnej na Mount Evereście w niektórych punktach przekracza dziewięć metrów
  • Wyniki mogą pomóc w zrozumieniu skutków zmian klimatycznych na bardzo dużych wysokościach
  • Mount Everest może okazać się nieco niższy niż przypuszczano

Zbocza Mount Everestu powyżej 7 tysięcy metrów są częściowo przykryte warstwą śniegu, której nikt wcześniej dokładnie nie badał. Problemem były zawsze duże wysokości, na których trzeba robić takie pomiary. Tym razem chińscy naukowcy byli tak zdeterminowani, że na czas badań zamienili się w prawdziwych himalaistów. Aby zbadać grubość pokrywy śnieżnej na Mount Evereście powyżej 7 tysięcy metrów użyli specjalnego radaru. Do czasu wyprawy zorganizowanej przez Instytut Badań nad Płaskowyżem Tybetańskim Chińskiej Akademii Nauk panowało powszechne przekonanie, że na najwyższej górze świata jest warstwa śniegu o grubości co najwyżej 0,92-3,5 metra.

Badania przeprowadzono, wykonując dziesiątki testów radarem wzdłuż północnego zbocza najwyższej góry świata na wysokości powyżej 7 tysięcy metrów. Chińscy naukowcy przecierali oczy ze zdumienia, kiedy na ekranach ich radarów pojawiły się dane potwierdzające, że średnia grubość pokrywy śnieżnej na szczycie Mount Everestu wynosi 9,5 metra.

Średnia grubość warstwy śniegu na Mount Evereście wynosząca 9,5 metra była zaskoczeniem dla nas wszystkich. Nikt się tego nie spodziewał.
profesor Yang Wei, jeden ze współtwórców badań śniegu na Mount Evereście

Na zboczu Mount Everestu wyznaczono 26 punktów, w których dokonano pomiarów grubości śniegu. Wyniki były jednoznaczne - śniegu było więcej, niż ktokolwiek przypuszczał.

Wszystko przez zmiany klimatu

Naukowcy nie mają wątpliwości, że tak duża warstwa śniegu na szczycie najwyższej góry świata może mieć związek z postępującymi zmianami klimatu przez działalność człowieka. 

Śnieg i warstwa lodu na Mount Evereście to w pewien sposób strażnicy zmian klimatu. Dzięki kolejnym pomiarom ustalimy, jakie jest tempo zmian klimatycznych na tak dużych wysokościach.
fragment artykułu opublikowanego przez chińskich naukowców w serwisie The Cryosphere

Najnowsze wyniki badań grubości śniegu na najwyższym szczycie świata mogą mieć wpływ na ustalenie dokładnej wysokości Mount Everestu. - Wszystko przez różnice w poziomie śniegu, odchyleniu grawitacji i załamaniu światła - głosi komunikat chińskich naukowców. Nowe odkrycie oznacza, że rzeczywista wysokość szczytu może ulec zmianie. W 2020 roku Chiny i Nepal wspólnie ogłosiły, że oficjalna wysokość gigantycznej góry to 8850 metrów, czyli nieco więcej, niż wcześniej oceniano. Teraz ten wynik może zostać boleśnie zweryfikowany przez naukowców i Mount Everest stanie się przez to nieco niższy. Nie na tyle jednak, aby stracić tytuł najwyższej góry świata.

Przed wojną pracowali w IT. Teraz latają dronami nad linią frontuAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas