Najbardziej zagadkowe linie świata
W Peru, pomiędzy Oceanem Spokojnym oraz Andami rozpościera się płaskowyż Nazca. Jest to jedno z najbardziej suchych i nieprzyjaznych człowiekowi miejsc na Ziemi. Mimo to setki lat temu powstało tam jedno z najwspanialszych i najbardziej zagadkowych dzieł sztuki.
Indianie kultury Nazca zapełnili płaskowyż o powierzchni ponad 500 km kwadratowych największymi rysunkami na świecie. Jest ich ponad 1000 i większość z nich można zobaczyć tylko z lotu ptaka. Są tam sylwetkami ludzi, zwierząt, ale także wielkim trapezami o szerokości kilkuset metrów i nawet kilku kilometrów długości.
Zapomniane przez wieki
Indianie Nazca, żyli na tym terenie na długo przed Inkami i przez ponad tysiąc lat, od 500 r. p.n.e. do 500 roku n.e. tworzyli te zagadkowe linie. Lud wyginął około 1200 lat temu, a ogromne rysunki przetrwały w zapomnieniu do początków XX wieku. Dopiero w latach dwudziestych, kiedy rozwój lotnictwa spowodował, że nad płaskowyżem coraz częściej przelatywały samoloty, wielkie rysunki zostały odkryte na nowo. Od tej pory budzą zainteresowanie naukowców z całego świata. Są to największe geogilfy na świecie. Czym są te znaki? Dlaczego i jak zostały zrobione? Co oznaczają?
Na temat rysunków z Nazca powstało wiele teorii, póki co jedyną pewną rzeczą jest to, jak one powstały. Na powierzchni płaskowyżu znajdują się utlenione skały wulkaniczne. Po odgarnięciu zewnętrznej ciemnej warstwy widać jasny, prawie biały pył. Ta różnica w kolorach powoduje, że rysunki są tak dobrze widoczne. Teren, na którym się znajdują, jest bardzo suchy, opady i to bardzo słabe, zdarzają się tam raz na 2-3 lata. Teren został wręcz zaimpregnowany przez słoną wodą (tereny te były kiedyś częścią dna morskiego) i nic, nawet silne wiatry, nie jest w stanie zniszczyć tych rysunków.
Indianie latali balonami?
Lud Nazca tworzył rysunki ręcznie, poprzez usuwanie zewnętrznej ciemniejszej warstwy pyłu wulkanicznego z zastosowaniem prostych metod pomiaru terenu (za pomocą trzech słupków lub sznurka). Oczywiście pojawiają się też naukowcy, którzy uważają, że starożytni mieszkańcy tych terenów wzbijali się ponad ziemię w specjalnych balonach i nadzorowali tworzenie rysunków. Jednakże trudno jest uwierzyć w to, że 2 tysiące lat temu ludzie potrafili latać.
Nikt do końca nie wie, w jakim celu linie zostały stworzone i dlaczego są one tak wielkich rozmiarów. Jest kilka głównych teorii na ten temat. Jedna z nich zakłada, że linie nie mogły być stworzone przez ludzi, gdyż są widoczne tylko z lotu ptaka, a w związku z tym w tworzeniu rysunków musiała brać udział jakaś cywilizacja pozaziemska. Linie mogły służyć jako pasy startowe lub obiekty nawigacyjne dla UFO. Większość naukowców odrzuca tą hipotezę, choćby dlatego, że miejscowa gleba jest zbyt miękka, by mogły być to pasy startowe dla jakichkolwiek statków powietrznych. Druga z teorii zakłada, że linie Nazca to coś w rodzaju "mapy drogowej" do źródeł wody. Miejsca, w których znaleziono źródła wody miały być zaznaczane dużymi geometrycznymi kształtami. Geologowie sprawdzili tą teorię i choć niektóre z rysunków wskazuję na obecność podziemnych strumieni to brak jest dowodów na to, że większość z tych rysunków miała takie przeznaczenie.
Największy kalendarz świata
Inna teoria, obecnie najbardziej rozpowszechniona zakłada, że rysunki z Nazca są niczym innym jak wielkim kalendarzem. Badający linie w latach 40-tych amerykański historyk kultury Paul Kosok nazwał je "największym podręcznikiem astronomii na świecie". Uważa się, że linie zostały wyznaczone tak, żeby wskazywały pozycję wybranych ciał niebieskich. Niemiecka naukowiec Maria Reiche, która poświęciła badaniom Nazca większość swojego życia, uważa, że wiele z tych linii wskazuje pozycję Księżyca, zachodu i wschodu Słońca a także gwiazd i planet. Mogły być one również używane do wyznaczania zimowego i letniego przesilenia czy zaćmień Słońca i Księżyca.
Zbita ziemia nasuwa rozwiązanie
Czwarta teoria, zakłada, że płaskowyż Nazca był dla ludu tam żyjącego niczym innym, jak centrum religijnym, gdzie przybywali pielgrzymi, aby odprawiać skomplikowane obrzędy religijne. Ostatnio odkryto, że ziemia pod liniami jest bardziej zbita, niż poza nimi. Najprawdopodobniej jest to wynikiem wielokrotnego nacisku tysiąca stóp, co może wskazywać na to, że ludzie chodzili wzdłuż tych linii w rytualnych procesjach. Ponadto przy rysunkach odnaleziono duże ilości porozbijanych garnków glinianych oraz ułożone na liniach muszle z oceanu. Jednakże czy to wystarczy, żeby ostatecznie potwierdzić znaczenie rysunków z Nazca?
Czy kiedykolwiek uda się odszyfrować zagadkowe rysunki? Oglądaj "Największa zagadki historii: Rysunki z Nazca" we wtorek 25 maja o godzinie 21:30 na kanale Discovery World!