Najjaśniejsza eksplozja we wszechświecie po Wielkim Wybuchu. Była potężna

Chińczycy twierdzą, że odkryli najjaśniejszą eksplozję we wszechświecie od czasów jego początku, który został zainicjowany przez Wielki Wybuch. Do zdarzenia doszło ponad dwa mld lat temu i naukowcom udało się przechwycić najpotężniejszy rozbłysk gamma, co miało miejsce niespełna dwa lata temu.

Nietypowe zdarzenie zostało uchwycone 9 października 2022 r. Był to bardzo silny rozbłysk gamma (GRB), który dziś nazywany jest Najjaśniejszym Rozbłyskiem Wszech Czasów (BOAT) i został przechwycony przez liczne detektory. Zdarzenie sklasyfikowano pod nazwą GRB 221009A i już wtedy naukowcy wiedzieli, że mają do czynienia z czymś bardzo potężnym.

Prawdopodobnie najjaśniejsza eksplozja we wszechświecie

GRB 221009A zbadano dokładniej i okazało się, że jest prawdopodobnie najjaśniejszą eksplozją we wszechświecie, do której doszło po Wielkim Wybuchu, a z pewnością jest tak wśród wszystkich z zarejestrowanych rozbłysków gamma.

Reklama

GRB zazwyczaj są wynikiem potężnych eksplozji, do których dochodzi w dużych gwiazdach i to powoduje powstawanie czarnych dziur. Energia wytwarzania w trakcie takich zdarzeń jest ogromna. W ciągu zaledwie 10 sekund uwalniania jest taka jej ilość, na której "wyprodukowanie" Słońce potrzebowałoby 10 mld lat!

Takiego czegoś wszechświat nie widział od Wielkiego Wybuchu

Nie bez przyczyny mówi się o "Wielkim Wybuchu 2.0". Badania przeprowadzone przez uczonych z Chińskiej Akademii Nauk wykazały, że do zdarzenia musiało dojść, gdy materia i antymateria zderzyły się z prędkością bliską prędkości światła. Zidentyfikowana linia widmowa miała poziom energii sięgający 37 mln elektronowoltów (MeV).

Pewne źródła mówią o tym, że był to rozbłysk około 70 razy jaśniejszy niż cokolwiek wcześniej zarejestrowanego przez człowieka. Źródło eksplozji udało się zweryfikować dopiero z użyciem Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba.

Najpotężniejszy GRB powstał w wyniku supernowej, do której doszło w gwieździe oddalonej od nas o około 2,4 mld lat świetlnych i znajdującej się w gwiazdozbiorze Strzelca. Według Chińczyków BOAT zawierał różne cząstki o wysokiej energii (elektrony i pozytony), których anihilacja przełożyła się na powstanie fotonów gamma.

Przy okazji naukowcy wyliczyli, że wyrzut rozbłysku również był potężny. Uczeni twierdzą, że musiał poruszać się z prędkością aż 99,98 proc. prędkości światła. Potem doszło do zapadnięcia i tak powstała czarna dziura.

***

Co myślisz o pracy redakcji Geekweeka? Oceń nas! Twoje zdanie ma dla nas znaczenie. 

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Supernowa | Kosmos | Wielki Wybuch | rozbłysk gamma | Wszechświat
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy