Najprawdopodobniej odkryto zaginioną Świątynię Słońca w Egipcie
Pod piramidą faraona Niuserre archeolodzy z włosko-polskiej ekspedycji naukowej odkryli potencjalne pozostałości zaginionej Świątyni Słońca. Na miejscu odnaleziono m.in. starożytne pieczęcie, na których zapisane są imiona królów starożytnego Egiptu z Piątej Dynastii.
Egipskie Ministerstwo Starożytności i Turystyki poinformowało 31 lipca 2022 roku, że według wstępnych badań archeologicznych odnaleziono jedną z czterech zaginionych Świątyń Słońca. Odkrycia dokonała włosko-polska ekspedycja archeologiczna, która pracowała w Świątyni Króla Niuserre w Abu Gharab.
Świątynie znane są jedynie z tekstów historycznych, zatem odnalezienie jednej z nich jest niesamowitym archeologicznym wydarzeniem. Zostały one zbudowane przez faraonów z V Dynastii, czyli około 45000 lat temu i były poświęcone bogu słońca Ra.
W oświadczeniu egipskiego ministerstwa można przeczytać: "Do pozostałości odkrytego budynku prowadzi wejście z wapienia, które kieruje na obszar między magazynami na północy a szerokim dziedzińcem na zachodzie, gdzie znajduje się podłoga wyłożona cegłami mułowymi. Posadzka zawiera także ogromne kwarcowe bloki, w których wyrzeźbiono twarze. Całość znajduje się pod podłogą piramidy Niuserre."
W podziemiach archeolodzy natknęli się także na starożytne pieczęcie, na których znajdują się imiona królów z V Dynastii, a także ceramiczne naczynia. Przedmioty te były najprawdopodobniej używane w podstawowych rytuałach mających na celu uczczenie boga słońca.
Jak zaznaczają archeolodzy, część świątyni została prawdopodobnie usunięta przez króla, podczas budowy własnej świątyni. Naukowcy kontynuują prace wykopaliskowe w nadziei, że będą mogli w stu procentach potwierdzić, że jest to w rzeczywistości Świątynia Słońca.
Staroegipska nekropolia Abusir
Prace archeologiczne były prowadzone w staroegipskiej nekropolii Abusi, która położona jest około 25 km na południe od Kairu i około 2,5 km na północ od Sakkary. Starożytny cmentarz tworzy 14 piramid, które często nazywane są "Piramidami Synów Słońca". Przydomek pochodzi od królów z Piątej Dynastii, którzy przyjęli tytuł "Syn Słońca" (Sa-Re).
Według legend, ich narodziny odbyły się "pod protekcją samego Ra", który zdobył przychylność innych bogów dla ich matki Radżedet. Dzięki czemu kobieta mogła szczęśliwie urodzić trzech synów, czyli pierwszych władców z nowej V Dynastii.
Piramida Niuserre, pod którą odnaleziono świątynię, jest bardzo słabo zachowana, ponieważ budowniczowie użyli podatnego na erozję wapienia przemieszanego z piaskiem i kamieniami. Pierwotnie wysokość piramidy wynosiła około 52 m, przy długości boku równym 79 m.
Według różnych źródeł władca starożytnego Egiptu Niuserre, panował między 2445 - 2414 p.n.e. lub 2416 - 2392 p.n.e. Jak podaje Kanon Turyński, Niuserre rządził starożytnym państwem przez 25 lat. Wówczas Egipt stracił kontrolę nad Nubią - krainą w północno-wschodniej Afryce.