Co się stało na Śnieżce 33 lata temu? Odpowiedź was przerazi

Położenie Polski wpływa na to, że często dochodzi na jej terenie do zderzenia się różnych mas powietrza pochodzenia zwrotnikowego, arktycznego lub polarno-morskiego. W chłodnej porze roku duże różnice ciśnienia powodują olbrzymie wichury, a nad Polską przemieszczają się głębokie niże baryczne. Z najsilniejszymi podmuchami wiatru spotyka się co roku Śnieżka w Karkonoszach. 9 marca 1990 roku odnotowano tam najsilniejszy wiatr w historii Polski. Co się stało 33 lata temu?

Silne wichury w Polsce

Początek listopada nie da wytchnienia mieszkańcom Europy, w tym również i Polski. Dotrze do nas orkan Ciaran, a silny wiatr osiągnie prędkość nawet 100 kilometrów na godzinę. Wszystko rozpoczęło się na zachodzie kontynentu przez atlantycką cyrkulację powietrza.

Najgorzej będzie jednak na zachodzie Europy, gdzie drastyczny niż połączony będzie z wiatrem ogromnych prędkości. W niektórych miejscach jego prędkość dojdzie do nawet 180 kilometrów na godzinę. Z tego powodu m.in. ruch morski na Kanale La Manche zostanie wstrzymany z powodu sztormu.

Reklama

Wiatr w Polsce. Jakie są przyczyny?

Dlaczego wichury pojawiają się w Polsce? Powyższy przykład, podobnie jak inne z poprzednich lat mają element wspólny. Chodzi o tworzenie się głębokich ośrodków niżowych na Atlantyku, między Islandią a Wielką Brytanią. Co ważne, w ostatnich latach znacznie przybierają one na sile, co jest efektem zmian klimatycznych.

Nie bez znaczenia jest też pora roku. W okresie jesienno-zimowym szata roślinna w Polsce pozbawiona jest liści. Te np. latem sprawiają, że siła wiatru słabnie ze względu na tarcie. Mowa zatem o naturalnej barierze, która zimą nie występuje, stąd znacznie silniejsze i bardziej porywiste wiatry.

Gdzie jest najsilniejszy wiatr w Polsce?

Najsilniejsze wichury, jakie kiedykolwiek odnotowano w naszym kraju, miały miejsce w górach. Prawdziwą królową wiatrów jest Śnieżka w Karkonoszach. Przez niemal cały rok tamtejsza stacja meteorologiczna notuje dni z silnym wiatrem.

Porywiste wiatry dominują na Śnieżce głównie podczas chłodnej pory roku. W listopadzie jest statystycznie 19,5 dnia z silnym wiatrem, a w styczniu aż 23,5 dnia. W ciągu roku jest to 206 dni, czyli prawie siedem miesięcy z silnymi wichurami.

Najwyższa zanotowana przez stację na Śnieżce średnia 10-minutowa prędkość wiatru wynosi 65 m/s, czyli 234 km/h. Taki huraganowy poryw wiatru miał miejsce 21 lutego 2004 roku. Niektóre źródła podają, że największa prędkość wiatru była zanotowana na szczycie góry 9 marca 1990 roku. Było to wówczas aż 345 km/h. Przy takiej prędkości wiatru nie tylko żaden człowiek nie mógłby się utrzymać, ale również zabudowania na szczycie Śnieżki mogłyby zostać poważnie uszkodzone.

Powodem tak silnych wichur w Karkonoszach jest ich rzeźba. Względnie łagodny masyw nie jest zalesiony, co zmniejsza opory ruchu i wiatry mogą osiągać zawrotne prędkości. Ponadto położenie pasma górskiego na osi północny zachód-południowy wschód sprawia, że zdecydowana większość frontów atmosferycznych wędrująca nad Polską pod mniejszym lub większym kątem "zderzy" z masywem, wzmagającym tym samym wiatr.

Jakie wiatry mamy najczęściej w Polsce?

Nad Polską dominują przede wiatry zachodnie związane z naturalną cyrkulacją mas powietrza znad oceanu. Dużo rzadziej wieje nad Polską z północy czy południa, a wschodnie wiatry są jednymi z najrzadszych.

Każdy kierunek wiatru przynosi inny typ pogody. Dużo również zależy od pory roku. Dla przykładu: wschodnie wiatry latem mogą przynieść suchą, ciepłą pogodę, a zimą kilkudziesięciostopniowe mrozy. Wiatry z zachodu zimą przynoszą deszcz i umiarkowane ocieplenie, a latem - ochłodzenie.

Czy na Śnieżce zanotujemy rekordowe wartości podczas obecnych wichur? Dowiemy się o tym na pewno za kilka- lub kilkanaście godzin. Najnowsze doniesienia ze stacji meteo na wysokości 1603 m n.p.m. podają póki co prędkość wiatru wynosi 20 m/s (ponad 70 km/h). 

Materiał zaktualizowany o informacje o najnowszym orkanie Ciaran nad Polską.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: SEO
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy