Reklama

Najsilniejszy wiatr w Polsce. Co się stało na Śnieżce 32 lata temu?

Położenie Polski wpływa na to, że często dochodzi na jej terenie do zderzenia się różnych mas powietrza pochodzenia zwrotnikowego, arktycznego lub polarno-morskiego. W chłodnej porze roku duże różnice ciśnienia powodują olbrzymie wichury. Niemal każdej zimy nad Polską przemieszczają się głębokie niże baryczne. Od niedzieli 16 stycznia obowiązuje ostrzeżenie o silnym wietrze i przechodzącym froncie chłodnym. Prognozowana prędkość wiatru nie będzie jednak rekordowa. Z najsilniejszymi podmuchami wiatru spotyka się co roku Śnieżka w Karkonoszach. 9 marca 1990 roku odnotowano tam najsilniejszy wiatr w historii Polski. Co się stało 32 lata temu?

IMGW wydało ostrzeżenie przed możliwością wystąpienia gwałtownych wichur. Z kierunku północnego nadchodzi nad obszar Polski aktywny front oddzielający chłodne masy powietrza od nieco cieplejszych po południowej stronie.

W niedzielę 16 stycznia zostały wysłane SMS-owe alerty RCB przestrzegające przed groźnym zjawiskiem.

Silne wichury w Polsce

Niemal huraganowy wiatr uderzył na Pomorzu już w nocy z niedzieli na poniedziałek. Prędkość wiatru na przylądku Rozewie osiągnęła 119 km/h. Front dalej zmierza w kierunku południowym. Wedle prognoz w Warszawę uderzy przed południem, a do Małopolski i Podkarpacia dotrze w drugiej połowie dnia.

Reklama

W związku z silnym wiatrem z kierunków północnych obserwuje się cofkę wód morskich i podniesienie poziomu wód w rzekach przede wszystkim na terenie dorzecza Wisły.

Front chłodny jeszcze nie dotarł do gór, zatem największa prędkość wiatru zanotowana dzisiaj może jeszcze zostać pobita.

Wiatr w Polsce. Jakie są przyczyny?

Przyczyną obecnej sytuacji jest charakterystyczne ułożenie niżów i wyżów barycznych na terenie Europy. Nad Wyspami Brytyjskimi od kilku dni "króluje" wyż, w centrum którego ciśnienie wynosi aż 1039 hPa. Natomiast nad wschodnią Europę przywędrował drogą znad zatoki Botnickiej głęboki niż. Polska znajduje się pomiędzy obydwami ośrodkami.

Gradient ciśnienia jest bardzo duży, co sprzyja porywistym wiatrom z kierunku północnego. W wyższych warstwach atmosfery sytuacja baryczna jest podobna, zatem mamy dzisiaj na Polską swoistą "autostradę" dla wiatru.

Rekordowe wiatry. Gdzie są najsilniejsze wichury w Polsce?

Najsilniejsze wichury, jakie kiedykolwiek odnotowano w naszym kraju, miały miejsce w górach. Prawdziwą królową wiatrów jest Śnieżka w Karkonoszach. Przez niemal cały rok tamtejsza stacja meteorologiczna notuje dni z silnym wiatrem.

Porywiste wiatry dominują na Śnieżce głównie podczas chłodnej pory roku. W listopadzie jest statystycznie 19,5 dnia z silnym wiatrem, a w styczniu aż 23,5 dnia. W ciągu roku jest to 206 dni, czyli prawie siedem miesięcy z silnymi wichurami.

Najwyższa zanotowana przez stację na Śnieżce średnia 10-minutowa prędkość wiatru wynosi 65 m/s, czyli 234 km/h. Taki huraganowy poryw wiatru miał miejsce 21 lutego 2004 roku. Niektóre źródła podają, że największa prędkość wiatru była zanotowana na szczycie góry 9 marca 1990 roku. Było to wówczas aż 345 km/h. Przy takiej prędkości wiatru nie tylko żaden człowiek nie mógłby się utrzymać, ale również zabudowania na szczycie Śnieżki mogłyby zostać poważnie uszkodzone.

Powodem tak silnych wichur w Karkonoszach jest ich rzeźba. Względnie łagodny masyw nie jest zalesiony, co zmniejsza opory ruchu i wiatry mogą osiągać zawrotne prędkości. Ponadto położenie pasma górskiego na osi północny zachód-południowy wschód sprawia, że zdecydowana większość frontów atmosferycznych wędrująca nad Polską pod mniejszym lub większym kątem "zderzy" z masywem, wzmagającym tym samym wiatr.

Jakie wiatry mamy najczęściej w Polsce?

Nad Polską dominują przede wiatry zachodnie związane z naturalną cyrkulacją mas powietrza znad oceanu. Dużo rzadziej wieje nad Polską z północy czy południa, a wschodnie wiatry są jednymi z najrzadszych.

Każdy kierunek wiatru przynosi inny typ pogody. Dużo również zależy od pory roku. Dla przykładu: wschodnie wiatry latem mogą przynieść suchą, ciepłą pogodę, a zimą kilkudziesięciostopniowe mrozy. Wiatry z zachodu zimą przynoszą deszcz i umiarkowane ocieplenie, a latem - ochłodzenie.

Czy na Śnieżce zanotujemy rekordowe wartości podczas obecnych wichur? Dowiemy się o tym na pewno za kilka- lub kilkanaście godzin. Najnowsze doniesienia ze stacji podają póki co prędkość wiatru wynoszącą 162 km/h. Sezon zimowy w pełni i musimy mieć świadomość, że to nie koniec podobnych zjawisk podczas tegorocznej pory chłodnej.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy