Najstarsza mapa świata odkodowana. Ujawnia niezwykłe informacje

Badaczom w końcu udało się rozszyfrować tabliczkę babilońską uważaną za najstarszą mapę świata. Ukazuje ona Mezopotamię jako centrum znanego świata i prezentuje mityczne stworzenia, dostarczając nowego wglądu w wierzenia i praktyki tej starożytnej cywilizacji.

"Zawarli na tym okrągłym schemacie cały znany świat, w którym ludzie żyli, rozkwitali i umierali"
"Zawarli na tym okrągłym schemacie cały znany świat, w którym ludzie żyli, rozkwitali i umierali" The British MuseumYouTube

Naukowcy odczytali babilońską tabliczkę znaną jako Imago Mundi, która powstała między 2600 a 2900 lat temu i jest uważana za najstarszą mapę świata. Ten babiloński skarb w formie okrągłego diagramu został odkryty na Bliskim Wschodzie i trafił do Muzeum Brytyjskiego już w 1882 roku, ale dopiero teraz - po odkryciu brakującej części - badacze byli w stanie zrozumieć jego treść.

Mezopotamia oczami jej mieszkańców

Mapa ukazuje datowany na VI wiek p.n.e. widok na Mezopotamię z lotu ptaka. Jest ona otoczona podwójnym pierścieniem nazwanym "Gorzką Rzeką", która miała wyznaczać granice znanego ówczesnym świata. Tabliczka zawiera także serię akapitów zapisanych starożytnym systemem pisma klinowego, które według ekspertów opisują prawdopodobnie sposób stworzenia Ziemi i mówią o tym, jak Ziemia wyglądała w czasie jej sporządzania.

Tym samym tabliczka dostarczyła badaczom również unikalnego wglądu w wierzenia i praktyki starożytnej cywilizacji, np. wiarę w Marduka, boga stworzenia oraz mityczne stworzenia i potwory, jak człowiek-skorpion i Anzu, czyli masywny ptak ziejący ogniem i wodą, który alternatywnie przedstawiany jest też jako orzeł z głową lwa.

Potrzebowali ponad wieku, by rozwiązać tę zagadkę

Muzeum Brytyjskie opublikowało film, w którym ekspert, dr Irving Finkel, dzieli się z widzami szczegółami tego wyjątkowego odkrycia. Jego zdaniem krąg wokół Mezopotamii świadczy o tym, że Babilończycy wierzyli, że ten obszar jest centrum świata.

Dodaje, że mapa ma dwie strony, tj. awers i rewers, zupełnie jak monety, a na jednej z przekątnych odnaleziono wyrażenie "Wielki Mur", wskazujące na konstrukcję o wysokości 385 metrów. Naukowcy zauważają, że mapa ta daje wgląd w sposób, w jaki Babilończycy rozumieli świat, a także pokazuje, jak zagmatwane są odkrycia archeologiczne, których rozwikłanie zajmuje czasami dosłownie wieki.

Zawarli na tym okrągłym schemacie cały znany świat, w którym ludzie żyli, rozkwitali i umierali. Jednak ta mapa to coś więcej. To wyjście poza granice znanego świata, w świat wyobraźni
podsumowuje Finkel.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

***

Co myślisz o pracy redakcji Geekweeka? Oceń nas! Twoje zdanie ma dla nas znaczenie.

SpaceX "Polaris Dawn": Jared Isaacman pierwszym prywatnym obywatelem w przestrzeni kosmicznejSpaceX / AFPAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas