Najstarszy ślad stopy hominidów ma 6 mln lat. Odkrycia dokonał Polak

Najnowsze wyniki badań międzynarodowego zespołu paleontologów opublikowane w czasopiśmie Scientific Reports wskazują, że odkryte na Krecie odciski stóp przodków człowieka mają aż 6,05 mln lat. Są to bezsprzecznie najstarsze ślady stóp, jakie dotąd poznaliśmy. Obecność odcisków niedaleko kreteńskiego miasteczka Trachilos odkrył w 2002 roku Polak.

Ślady zostały odkryte przez badacza Gerarda Gierlińskiego z Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie. Pierwotnie uznał, że odciski należały do małpy, ale po dziesięciu latach wrócił na Kretę, aby pogłębić badania nad nietypowym znaleziskiem.

Datowanie znaleziska ujawniło, że ślad ma aż 5,7 mln lat. W 2017 zostały opublikowane wyniki badań Gierlińskiego i współpracujących z nim naukowców. Zakwestionowali oni to, że człowiek wyszedł przed paroma milionami lat z Afryki. Zespół badaczy stwierdził, że ślady stóp na Krecie pochodzą od człowieka.

Reklama

Niestety świat nauki ostro skrytykował wyniki badań Polaka. Międzynarodowe środowisko paleontologów podkreśliło, że te ślady muszą pochodzić od goryla, a nie człowieka.

Przodkowie ludzi mogli istnieć już 6 mln lat temu

Najnowsze badania nad śródziemnomorskimi odciskami rzuciły zupełnie nowe światło na pochodzenie człowieka. Zespół badaczy z Niemiec, Szwecji, Anglii, Grecji i Polski (tutaj paleontolog Grzegorz Niedźwiedzki brał udział w projekcie) stwierdził, że ślady nie dość, że należą do hominida, czyli istoty człowiekowatej, to również są jeszcze starsze niż pierwotnie datowano - mają aż 6,05 mln lat i pochodzą z miocenu.

Naukowcy pracowali nad artykułem z 2017, szukając w nim ewentualnych błędów i nieścisłości, które mogły wpłynąć na obalenie tez w nim postawionych. Ponadto paleontolodzy skupili się na szukaniu wyraźnych cech ludzkich w odcisku stopy.

Odkrycie paleontologów. Jakie to ma skutki dla nauki?

Dotychczas Afryka była uznawana za kolebkę ludzkości. Najstarsze ślady ludzkich stóp pochodzą z Tanzanii i mają 3,6 mln lat. Ponadto najstarsze szczątki szkieletu przodków człowieka, dokładnie austrolopiteka, zostały znalezione w Etiopii. Słynna "Lucy" liczy sobie 3,2 mln lat.

Odkrycie z Krety rzuca wyzwanie naukowcom. Być może początek ludzkości nie miał miejsca w Afryce, a w regionie śródziemnomorskim. Możliwe również jest to, że przodkowie ludzi zaczęli wędrować w nowe miejsca kilka milionów lat wcześniej, niż to dotychczas sądzono.

Prawdopodobnie nigdy nie poznamy 100% prawdy na temat pochodzenia człowieka, ale takie znaleziska, jak to z greckiej wyspy, na pewno pobudzą wyobraźnię naukowców do poszukiwania nowych, bliższych prawdy teorii o początkach ludzkości.

Przeczytaj też:

Tajemnicze fale ze środki Drogi Mlecznej

Pociągiem pojedziemy z Polski do Chorwacji

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: paleontologia | pochodzenie człowieka | skamieniałości
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama