Naukowcy: Dzieci wychowywane przez pary jednopłciowe nie mają upośledzeń rozwojowych
Jak wynika z nowych międzynarodowych badań, opublikowanych na łamach magazynu naukowego BMJ Global Health, dzieci wychowywane przez pary jednopłciowe nie mają upośledzeń rozwojowych względem tych dorastających w "tradycyjnych" rodzinach, a badacze wskazują nawet na pewną przewagę takiego modelu.
W ostatnich latach liczba dzieci wychowywanych przez rodziców mniejszości seksualnych regularnie rośnie, wystarczy spojrzeć na dane ze Stanów Zjednoczonych, gdzie dane US Census Bureau (rządowa agencja odpowiedzialna za spisy ludności) za 2019 rok wskazują, że już 14,7 proc. par jednopłciowych miało w swoim gospodarstwie domowym co najmniej jedno dziecko poniżej 18. roku życia, w porównaniu z 37,8 proc. par heteroseksualnych. Co więcej, dane statystyczne sugerują, że pary jednopłciowe nawet czterokrotnie częściej adoptują dzieci niż pary heteroseksualne, ale wciąż borykają się z wieloma problemami i napiętnowaniem społecznym.
Czy orientacja seksualna rodziców wpływa na rozwój dziecka?
Jedną z najczęściej podnoszonych kwestii jest fakt wpływu orientacji rodziców na rozwój dziecka, dlatego naukowcy postanowili zająć się tematem. Szczególnie że chociaż wcześniejsze badania sugerowały, że dzieci wychowywane przez rodziców jednopłciowych nie doświadczają negatywnych skutków w zakresie funkcjonowania emocjonalnego ani stygmatyzacji w porównaniu z innymi dziećmi, to niektóre wykazały negatywny związek między rodzicielstwem osób tej samej płci a wynikami rozwojowymi dzieci, w tym w obszarach zdrowia i edukacji.
W tym najnowszym przeanalizowano 34 badania opublikowane w latach 1989-2022 w krajach, w których małżeństwa osób tej samej płci były legalne, w celu zidentyfikowania różnic między rodzinami LGBT i heteroseksualnymi rodzicami w odniesieniu do głównych tzw. wyników rodzinnych, takich jak: przystosowanie psychiczne dzieci, zdrowie fizyczne, rola płciowa zachowanie, tożsamość płciowa i orientacja seksualna oraz wyniki w nauce.
Zbiorcza analiza danych wyników wykazała, że większość wyników rodzinnych była podobna w rodzinach heteroseksualnych i jednopłciowych - ba, w niektórych przypadkach dzieci wychowywane przez rodziców LGBT, zwłaszcza dzieci w wieku przedszkolnym, radziły sobie lepiej i wykazywały lepsze przystosowanie psychiczne niż dzieci wychowywane przez rodziców heteroseksualnych.
Dorastanie z rodzicami należącymi do mniejszości seksualnych może przynosić dzieciom pewne korzyści. Opisano je jako bardziej tolerancyjne wobec różnorodności i bardziej opiekuńcze wobec młodszych dzieci niż dzieci rodziców heteroseksualnych
Przegląd wykazał też, że rodzice jednopłciowi są równi rodzicom heteroseksualnym pod względem zadowolenia ze związku, zdrowia psychicznego, stresu rodzicielskiego i funkcjonowania rodziny, a jedyne zidentyfikowane czynniki ryzyka to w ich przypadku doświadczanie stygmatyzacji i dyskryminacji wynikające z braku wsparcia społecznego oraz wspólne zamieszkanie zamiast związku małżeńskiego.
Naukowcy wskazują wprawdzie, że dzieci z rodzin jednopłciowych rzadziej identyfikują się jako heteroseksualne, ale ich zdaniem wynika to z faktu, że rodzice LGBT kładą mniejszy nacisk na tradycyjne role płciowe i nie powielają płciowych stereotypów, co może przynieść dzieciom wiele korzyści, m.in. zwiększyć ich zdolność do odniesienia sukcesu i rozwoju na różnych polach. Zdaniem badaczy wniosek z ich pracy powinien być jeden, dzieci z rodzin mniejszości seksualnych nie są w niekorzystnej sytuacji w porównaniu z dziećmi heteroseksualnych rodziców, a wszystkie rodziny powinny otrzymać takie same wsparcie:
Jednym z wkładów tego przeglądu jest uznanie, że orientacja seksualna rodziców nie jest sama w sobie ważnym wyznacznikiem rozwoju dzieci. Decydenci, praktycy i opinia publiczna muszą współpracować, aby poprawić wyniki rodzin, niezależnie od orientacji seksualnej.