Naukowcy ze Śląska stworzyli nieznany dotąd materiał. Pomoże w medycynie

Naukowcy z Politechniki Śląskiej dokonali niezwykłego odkrycia z zakresu polimerów i nanomateriałów. Teraz nanomedycyna czy telekomunikacja otrzyma dostęp do tanich materiałów, dzięki którym może tam dojść do prawdziwego przełomu.

To znakomita wiadomość dla wszystkich, którzy pasjonują się nanomedycyną, telekomunikacją czy mikroelektroniką. Jest szansa, że dzięki temu odkryciu badania naukowe w tych dziedzinach gwałtownie przyspieszą.

O ważnym osiągnięciu polskich naukowców poinformował znany popularyzator nauki dr Maciej Kawecki. 

Polimery naturalne to podstawowy składnik wszystkich organizmów żywych. Polimery to między innymi celuloza, białka czy kwasy nukleinowe. Składają się one z wielokrotnie powtórzonych części zwanych merami. 

Reklama

Kiedy ludzkość wreszcie nauczyła się sztucznie wytwarzać polimery, wtedy w naszym życiu pojawił się plastik, a wraz z nim tysiące plastikowych przedmiotów codziennego użytku.

Problem w tym, że proces otrzymywanie niektórych syntetycznych polimerów był bardzo drogi, a przez to nieopłacalny. I tu właśnie pojawiają się polscy naukowcy z Politechniki Śląskiej z Katedry Chemii Organicznej, Bioorganicznej i Biotechnologii Wydziału Chemicznego.

Dzięki nowatorskiemu odkryciu zespołu kierowanego przez profesora Dawida Janasa możliwe będzie nawet dziesięciokrotne zmniejszenie kosztów wytwarzania tzw. nanorurek węglowych. To znakomita wiadomość dla naukowców z całego świata i to z różnych dziedzin naukowych.

Sprawa odkrycia polskich naukowców jest kluczowa dla wielu laboratoriów na całym świecie. Syntetyczne polimery służące do badań naukowych potrafią kosztować nawet powyżej tysiąca dolarów za jeden gram.

To sprawiało, że ich badanie było bardzo drogie. Na szczęście dzięki sukcesowi z Politechniki Śląskiej dostęp do tych materiałów stanie się o wiele łatwiejszy.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: nauka | polimery | Politechnika Śląska | odkrycie naukowców | Polska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy