Naukowcy znaleźli sposób na wymazanie złych wspomnień

Możliwość wymazania złych wspomnień i traumatycznych przeżyć z przeszłości, które prześladują m.in. osoby cierpiące z powodu zespołu stresu pourazowego, mogłaby znacznie ułatwić leczenie szeregu problemów ze zdrowiem psychicznym. I wygląda na to, że naukowcy są na drodze do osiągnięcia tego celu - w nowym eksperymencie udało im się znacznie osłabić negatywne wspomnienia poprzez reaktywację pozytywnych.

Naukowcy na dobrej drodze do wymazywania złych wspomnień
Naukowcy na dobrej drodze do wymazywania złych wspomnieńLEON KLEIN/ANADOLU AGENCY/Anadolu Agency via AFPAFP

Opcja wymazania wszystkich złych wspomnień jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, to marzenie wielu osób, które zostały w przeszłości dotknięte przez traumatyczne wydarzenia. I chociaż nie jest to możliwe, wydaje się, że osłabienie ich działania na psychikę jest jak najbardziej osiągalne, co udowodniło nowe badanie, którego wyniki zostały opublikowane w magazynie naukowym PNAS.

W trwającym kilka dni badaniu międzynarodowy zespół badaczy poprosił 37 uczestników o skojarzenie losowych słów z negatywnymi obrazami, a następnie próbował "przeprogramować połowę tych skojarzeń, by zakłócić" złe wspomnienia. W badaniu wykorzystano uznane bazy danych obrazów klasyfikowanych jako negatywne lub pozytywne – na przykład obrazy urazów ludzi lub niebezpiecznych zwierząt w zestawieniu ze spokojnymi krajobrazami i uśmiechniętymi dziećmi.

Odkryliśmy, że ta procedura osłabiła przypominanie sobie awersyjnych wspomnień, a także zwiększyła mimowolne intruzje pozytywnych
przekonują naukowcy.

Złe wspomnienia można "nadpisać"

Pierwszego wieczoru przeprowadzono ćwiczenia treningowe, aby nauczyć uczestników kojarzenia negatywnych obrazów z bezsensownymi słowami wymyślonymi na potrzeby badania. Następnego dnia, po przespaniu nocy w celu utrwalenia wspomnień, badacze próbowali powiązać połowę słów z pozytywnymi obrazami w umysłach uczestników. Podczas drugiej nocy snu, w fazie snu wolnofalowego (NREM - non-rapid eye movement) - istotnej dla przechowywania wspomnień - uczestnikom odtwarzano nagrania wymyślonych słów.

Aktywność mózgu była monitorowana za pomocą elektroencefalografii, co pozwoliło zarejestrować, że aktywność w paśmie theta w mózgu, związana z przetwarzaniem emocjonalnych wspomnień, wykazywała wzrost w odpowiedzi na dźwiękowe wskazówki pamięciowe i była znacznie wyższa w przypadku użycia pozytywnych wskazówek.

Idziesz spać, a rano budzisz się bez złych wspomnień

Z kwestionariuszy wypełnianych następnego dnia i kilka dni później naukowcy odkryli, że uczestnicy mieli trudności z przypomnieniem sobie negatywnych wspomnień, które zostały "zakłócone" przez pozytywne. W przypadku tych słów częściej przywoływali pozytywne wspomnienia, które były postrzegane z bardziej pozytywnym nastawieniem emocjonalnym.

Nieinwazyjna interwencja podczas snu może zatem modyfikować awersyjne wspomnienia i reakcje emocjonalne. Nasze wyniki mogą oferować nowe spostrzeżenia istotne dla leczenia patologicznego lub traumatycznego przypominania sobie wspomnień
piszą naukowcy.

Choć badania są obiecujące, należy pamiętać, że były one przeprowadzane w ściśle kontrolowanych warunkach laboratoryjnych. To z jednej strony dobrze, jeśli chodzi o wiarygodność wyników, ale z drugiej nie oddaje to w pełni rzeczywistego procesu tworzenia i przypominania sobie pozytywnych czy negatywnych wspomnień.

Na przykład zespół badawczy zauważa, że obrazy awersyjne używane w laboratorium nie wywierają tak silnego wpływu na pamięć, jak doświadczenie traumatycznego wydarzenia i prawdziwe traumy mogą być trudniejsze do "nadpisania". Z uwagi na liczne zmienne - rodzaje wspomnień, obszary mózgu czy fazy snu - potrzeba jeszcze czasu, aby dokładnie zrozumieć, jak mogłoby działać edytowanie wspomnień i jak trwałe mogłyby być jego efekty, niemniej sam proces nadpisywania negatywnych wspomnień pozytywnymi wydaje się obiecujący.

Nasze odkrycia otwierają szerokie możliwości osłabiania awersyjnych lub traumatycznych wspomnień – podsumowują badacze.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 88 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

PolsatPolsat
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas