Nazca: Odkryto 168 nowych geoglifów. Czy ich twórcy sobie z nas zażartowali?

Starożytni twórcy geoglifów na płaskowyżu Nazca w Peru mieli poczucie humoru? Odkryto 168 nowych znaków. Kilka z nich wprawi was w rozbawienie, choć zostały utworzone przed setkami lat. W ich znalezieniu pomogła sztuczna inteligencja.

Wśród 168 nowych znaków odkrytych na Płaskowyżu Nazca kilka przypomina postacie z kreskówek
Wśród 168 nowych znaków odkrytych na Płaskowyżu Nazca kilka przypomina postacie z kreskówekTwitter

Odkryto kolejne starożytne geoglify na Pustyni Nazca w Peru. Naukowcy już pogodzili się z tym, że cały płaskowyż Nazca w Peru jest dosłownie niby wypełniony, a każdego roku odkrywane są kolejne.

W ubiegłym roku archeolog z Peru od lat badający tajemnicze znaki na ziemi postawił tezę na łamach czasopisma "The Guardian", że odkryto zaledwie 5 procent wszystkich figur na płaskowyżu Nazca. Od tej pory co kilka miesięcy liczba nowo znalezionych geoglifów wyrytych na ziemi ulega podwojeniu.

W szukanie nowych znaków na pustyni Nazca zaangażował się zespół naukowców z Uniwersytetu Yamagata w Japonii. Japończycy zaprosili do współpracy peruwiańskich archeologów i zaczęli tworzyć wirtualną mapę terenu za pomocą dronów wyposażonych w laserowy skaner. Następnie obraz jest analizowany przez moduł sztucznej inteligencji. Dzięki temu nawet pozornie mało wyraźne linie zaczynają tworzyć czytelny obraz rysunku.

Dzięki sztucznej inteligencji lawinowo wzrosła liczba geoglifów, które odkrywają naukowcy
Dzięki sztucznej inteligencji lawinowo wzrosła liczba geoglifów, które odkrywają naukowcydomena publiczna

Japońscy naukowcy 9 grudnia 2022 roku ogłosili, że dzięki sztucznej inteligencji udało im się odkryć 168 nowych figur na Płaskowyżu Nazca. Ale to nie koniec - nową listę znalezionych "znaków" na pustyni w Peru poznamy prawdopodobnie już na początku nowego roku.

Znaleźliśmy 168 wcześniej nieznanych geoglifów: około 50 to figurki ludzi, ale także sporo zwierząt: ptaków, kotów czy węży. Wiele odkrytych przez nas figur tworzą skomplikowane linie czy trapezy, które są widoczne tylko z powietrza.
Masato Saki z Uniwersytetu Yamagata w Japonii prowadzący badania na Płaskowyżu Nazca w Peru

Niektóre ze świeżo odkrytych starożytnych geoglifów wprawiły naukowców w zdumienie. Kilka z nich przypomina trochę postacie z popularnych kreskówek. Trudno nie odnieść wrażenia, że tajemniczy twórcy tych znaków na pustyni w Peru rysując je, wykazali się poczuciem humoru.

Do 2019 roku archeolodzy znaleźli łącznie prawie 200 geoglifów, z których kilka przedstawiało postacie humanoidalne. Dzięki tym najnowszym dodatkom odkrytym przez naukowców z Uniwersytetu Yamagata, oficjalna liczba znanych geoglifów na Płaskowyżu Nazca wynosi obecnie 358.

Geoglify znajdują się w Peru na płaskowyżu w pobliżu miasta Nazca. Naukowcy podejrzewają, że tajemnicze znaki zostały stworzone przez kulturę Indian Nazca między rokiem 300 p.n.e. a 900 n.e.

Archeolodzy zaczęli je badać dopiero w latach trzydziestych XX wieku.  W 1994 roku rysunki na płaskowyżu Nazca zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Dziedzictwo na ulicach. Londyńczycy walczą o swoje lampy gazoweAFP