Nazca: Odkryto 168 nowych geoglifów. Czy ich twórcy sobie z nas zażartowali?

Starożytni twórcy geoglifów na płaskowyżu Nazca w Peru mieli poczucie humoru? Odkryto 168 nowych znaków. Kilka z nich wprawi was w rozbawienie, choć zostały utworzone przed setkami lat. W ich znalezieniu pomogła sztuczna inteligencja.

Odkryto kolejne starożytne geoglify na Pustyni Nazca w Peru. Naukowcy już pogodzili się z tym, że cały płaskowyż Nazca w Peru jest dosłownie niby wypełniony, a każdego roku odkrywane są kolejne. 

W ubiegłym roku archeolog z Peru od lat badający tajemnicze znaki na ziemi postawił tezę na łamach czasopisma "The Guardian", że odkryto zaledwie 5 procent wszystkich figur na płaskowyżu Nazca. Od tej pory co kilka miesięcy liczba nowo znalezionych geoglifów wyrytych na ziemi ulega podwojeniu. 

W szukanie nowych znaków na pustyni Nazca zaangażował się zespół naukowców z Uniwersytetu Yamagata w Japonii. Japończycy zaprosili do współpracy peruwiańskich archeologów i zaczęli tworzyć wirtualną mapę terenu za pomocą dronów wyposażonych w laserowy skaner. Następnie obraz jest analizowany przez moduł sztucznej inteligencji. Dzięki temu nawet pozornie mało wyraźne linie zaczynają tworzyć czytelny obraz rysunku.

Reklama

Japońscy naukowcy 9 grudnia 2022 roku ogłosili, że dzięki sztucznej inteligencji udało im się odkryć 168 nowych figur na Płaskowyżu Nazca. Ale to nie koniec - nową listę znalezionych "znaków" na pustyni w Peru poznamy prawdopodobnie już na początku nowego roku.

Niektóre ze świeżo odkrytych starożytnych geoglifów wprawiły naukowców w zdumienie. Kilka z nich przypomina trochę postacie z popularnych kreskówek. Trudno nie odnieść wrażenia, że tajemniczy twórcy tych znaków na pustyni w Peru rysując je, wykazali się poczuciem humoru.

Do 2019 roku archeolodzy znaleźli łącznie prawie 200 geoglifów, z których kilka przedstawiało postacie humanoidalne. Dzięki tym najnowszym dodatkom odkrytym przez naukowców z Uniwersytetu Yamagata, oficjalna liczba znanych geoglifów na Płaskowyżu Nazca wynosi obecnie 358.

Geoglify znajdują się w Peru na płaskowyżu w pobliżu miasta Nazca. Naukowcy podejrzewają, że tajemnicze znaki zostały stworzone przez kulturę Indian Nazca między rokiem 300 p.n.e. a 900 n.e. 

Archeolodzy zaczęli je badać dopiero w latach trzydziestych XX wieku.  W 1994 roku rysunki na płaskowyżu Nazca zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Nazca | geoglify | Peru | badania | Sztuczna inteligencja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama