Niesamowity wyczyn studentów z Polski. Ich wynalazek zachwycił świat

Podobno nie da się wymyślić koła na nowo. Przysłowie nie wspomina jednak o kuli do kręgli, a właśnie taką stworzyli polscy studenci w ramach konkursu FRC Bowling Ball 2023. Grupa z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie zachwyciła jurorów i konkurentów z najlepszych uczelni w USA.

Polscy studenci stworzyli kulę do kręgli z betonu.
Polscy studenci stworzyli kulę do kręgli z betonu.EAST NEWS/Nauka i EdukacjaEast News

Wynaleźć kulę do kręgli na nowo

Polski zespół studentów ACI Student Chapter z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego (ZUT) wygrał konkurs FRC Bowling Ball 2023 organizowany przez Amerykański Instytut Betonu (ACI). Grupa polskich studentów wywodząca się z Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska ZUT wzięła udział w międzynarodowej rywalizacji, której celem było stworzenie kuli do kręgli wykonanej z betonu.

Do walk o wygraną stanęli poważni kandydaci, ponieważ poza zdolną ekipą z Polski, o tytuł najlepszej betonowej kuli walczyli również przedstawiciele świetnych uniwersytetów z aż 33 kraje, w tym m.in. Stanów Zjednoczonych, Meksyku czy Kanady oraz Tajwanu. Polacy bezkonkurencyjnie zdobyli pierwsze miejsce, a na podium znalazły się jeszcze zespoły z University of Puerto Rico at Mayagüez i University of Illinois Urbana-Champaign.

FRC Bowling Ball choć w oczywisty sposób nawiązuje do popularnej gry rozrywkowej, to w istocie jest konkursem naukowym. Przed uczestnikami organizatorzy postawili wyzwanie – studenci musieli najpierw zaprojektować lekką mieszankę betonową zbrojoną włóknami, a następnie wykonać z niej kulę do kręgli o odpowiednich parametrach.
prof. Maria Kaszyńska

Kula do kręgli z betonu. Nietypowe i niełatwe zadanie

Chociaż kula do kręgli z betonu wydaje się być czymś błahym, to w rzeczy samej wytworzenie takiego elementu jest sporym kłopotem. W konkursie nie chodziło bowiem o samo odlanie sferycznego obiektu przy pomocy kompozytu, a również o zachowanie możliwie najlepszych parametrów i właściwości. Betonowa kula do kręgli miała nadawać się do gry, jak sama nazwa zresztą wskazuje.

Polski zespół studentów zszokował organizatorów konkursu i swoich rywali, ponieważ udało im się dostarczyć bardzo przemyślany i dopracowany produkt. Wynalazek polskiego zespołu chwalono m.in. za świetnie zachowany środek ciężkości oraz wagę, przy okazji zdając przeprowadzone testy wytrzymałościowe.

Polscy studenci ze Szczecina odnieśli sukces

Niesamowity wyczyn polskich studentów z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego był okupiony długimi miesiącami ciężkiej pracy. W samym konkursie studenci mogli liczyć na wsparcie dr inż. Norberta Olczyka i prof. Marii Kaszyńskiej z Katedry Konstrukcji Żelbetowych i Technologii Betonu, choć i tak przed wyjazdem spędzili wiele weekendów, dopracowując swoją betonową mieszankę.

W ostatnich miesiącach drużyna spędzała w laboratorium całe weekendy. Trud się opłacił, ponieważ ich betonowa kula okazała się bezkonkurencyjna - najdokładniej odpowiadała narzuconym wymiarom i wadze, miała właściwie osadzony środek ciężkości i uzyskała najlepsze parametry w testach wytrzymałościowych.
prof. Maria Kaszyńska

Łącznie przygotowania trwały dwa lata. W składzie zwycięskiej drużyny studentów z Polski znaleźli się: Julia Błaż, Karolina Iwańska, Malwina Kulaga, Karol Czyżyk, Adam Kamiński, Janusz Kozanecki oraz Aleksander Łuczak z Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska. Nagrody w konkursie stanowiły certyfikaty, statuetki i 1000 dolarów do podziału na członków drużyny.

Sukces polskich studentów jest o tyle duży, że udało im się pokonać przedstawicieli renomowanych i cenionych uniwersytetów np. z USA. Pozostaje pytanie, czy polski wynalazek odmieni oblicze popularnej gry w kręgle. 

Misja JUICE: Czy na księżycach Jowisza może istnieć życie?Deutsche Welle
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas