Niezwykły relikt sprzed 50 tys. lat może zmienić naszą wiedzę o neandertalczykach
Odkrycia dotyczące neandertalczyków co rusz zmieniają nasze rozumienie sposobu życia tego dawno wymarłego przedstawiciela rodzaju Homo. Teraz badacze mówią o nowym unikatowym znalezisku. Co ciekawe, pojawiają się głosy kwestionujące rewolucyjne ustalenia.
Abric Romaní to stanowisko archeologiczne w Hiszpanii, które obejmuje ślady obecności neandertalczyków. Mieszczące się ok. 50 km od Barcelony stanowisko jest miejscem wyjątkowych odkryć, teraz dołączyło do nich kolejne znalezisko, które badacze uznali za znaczące.
Archeolodzy donoszą bowiem, że tym razem w schronisku skalnym znaleźli unikalny relikt - kościane ostrze, które sklasyfikowano jako „pierwsze na świecie odkrycie wykonanego przez neandertalczyków grotu włóczni z kości końskiej”.
Pokaźna kolekcja odnalezionych w Abric Romaní artefaktów w postaci rozmaitych narzędzi z kamieni i drewna rzuca światło na to, w jaki sposób neandertalczycy funkcjonowali i utrzymywali się przy życiu. Wśród tych reliktów znalazł się kościany grot, który sklasyfikowano jako grot włóczni. Odnalezione ostrze jest datowane na ok. 50 tys. lat. Zostało intencjonalnie ukształtowane, a następnie przymocowane do trzonka.
- Na podstawie kształtu narzędzia można było podejrzewać, że zostało ono specjalnie przygotowane jako grot włóczni. Jednakże jednoznaczne potwierdzenie tej wstępnej hipotezy za pomocą zachowanych na powierzchni śladów użytkowania i wewnętrznych pęknięć było rzeczywiście zaskoczeniem — powiedziała Paula Mateo-Lomba z Katalońskiego Instytutu Paleoekologii Człowieka i Ewolucji Społecznej.