Nowa atrakcja Świętokrzyskiego PN. Jest inspirowana geologią

W połowie 2025 r. rozpocznie się budowa centrum edukacyjno-przyrodniczego Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Nowy obiekt stanie w Słupi i zastąpi muzeum znajdujące się w zabytkowym budynku, będącym częścią kompleksu zabudowań klasztornych dawnego opactwa benedyktynów.

Świętokrzyski park narodowy będzie miał nowe centrum edukacyjno-przyrodnicze. Ale to nie wszystko, w granice parku wróci również wyłączony teren na szczycie Łysej Góry
Świętokrzyski park narodowy będzie miał nowe centrum edukacyjno-przyrodnicze. Ale to nie wszystko, w granice parku wróci również wyłączony teren na szczycie Łysej GóryAlbin MarciniakEast News

O szczegółach związanych z budową nowej placówki Świętokrzyskiego Parku Narodowego poinformowano we wtorek podczas konferencji prasowej. – Nasze obecne muzeum na Świętym Krzyżu chcemy przenieść do miejsca łatwiej dostępnego, z lepszą infrastrukturą komunikacyjną – podkreślił dyrektor ŚPN Jan Reklewski.

Jak będzie wyglądało nowe centrum ŚPN?

Reklewski podkreślił, że projekt obiektu inspirowany jest lokalnym bogactwem geologicznym i świętokrzyskimi pasiakami. - Obiekt ma mieć unikalną architekturę, nie ukrywam, że z tej koncepcji jesteśmy bardzo dumni. Budynek wpisuje się naturalne ukształtowanie terenu i niejako wychodzi z ziemi u podnóża Łyśca. Zielony dach będzie tworzył taras widokowy, umożliwiający obserwowanie panoramy Nowej Słupi i Góry Chełmowej. Budynek nawiązuje architekturą do świętokrzyskich pasiaków - wąskich pofalowanych pół. Z kolei przekroje ścian bocznych nawiązują do bogactwa geologicznego regionu – zaznaczył Reklewski.

Nowy budynek będzie miał 3 tys. mkw powierzchni. Znajdą się tam przestrzenie przeznaczone na wystawy stałe i czasowe, sala konferencyjna, a także pomieszczenie edukacyjne. Całość ma być ponadto energooszczędna i przyjazna środowisku. Centrum edukacyjno-przyrodnicze będzie stanowiło dopełnienie istniejącego już kompleksu turystyczo-edukacyjnego u podnóża Łysej Góry, w skład którego wchodzą już Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego oraz Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich.

Świętokrzyski Park Narodowy zostanie powiększony

Świętokrzyski Park Narodowy został założony w 1950 roku. Obejmuje centralne części Łysogór, w tym najwyższe szczyty: Łysicę i Łysą Górę. Występują tam fragmenty pierwotnej puszczy jodłowo-bukowej, choć najbardziej znany jest z występujących tam gołoborzy. Jednym z ważnych elementów krajobrazu kulturowego parku jest klasztor na Świętym Krzyżu – jeden z najstarszych ośrodków religijnych w Polsce.

W 2022 roku rozporządzeniem rządu z granicy ŚPN wykreślono trzy działki o łącznej powierzchni 1,35 ha, znajdujące się na szczycie Łyśca. Uzasadniono to ich zurbanizowaniem oraz brakiem walorów przyrodniczych. Decyzja spotkała się z uzasadnioną krytyką przyrodników. Kilka dni temu potwierdzono, że enklawa na szczycie góry ma być przywrócona w jego granice. Dodatkowo ŚPN zostanie poszerzony o ponad 340 ha w gminach Masłów i Łączna, w obszarze Natura 2000 "Łysogóry". Zmiany obejmują cenne siedliska, takie jak kwaśne buczyny i jodłowe bory mieszane oraz gatunki chronione, jak wilk, nocek duży, sóweczka czy żuraw.

Dyrektor parku przekazał, że pomimo włączenia nowych do obszaru ochrony, będzie można na nich zbierać na własny użytek nieobjęte ochroną grzyby jadalne i jagody. - Mamy zapewnienia, że zmiany nie wpłyną na prawa mieszkańców, a wręcz przeciwnie – mogą przynieść korzyści w postaci subwencji, do gminy z tego tytułu ma wpływać około 230 tys. zł rocznie - powiedział PAP wójt Masłowa Tomasz Lato.

PolsatPolsat
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas