Nowe odkrycie medyczne. Przyszłość leczenia nowotworów
Nowe badania ujawniają, że immunoterapia może być niezwykle skuteczną metodą leczenia dla pacjentów z różnymi postaciami nowotworów, oferując alternatywę dla tradycyjnych form terapii jak chemioterapia, które często wiążą się z niepożądanymi skutkami ubocznymi.

Nowe badanie, opublikowane w czasopiśmie The New England Journal of Medicine, wskazuje, że prawie 80% pacjentów cierpiących na różne rodzaje nowotworów zostało skutecznie wyleczonych samą immunoterapią. Jest to alternatywa dla chemioterapii, operacji i radioterapii w przypadku niektórych postaci raka.
Alternatywna metoda leczenia raka
Dr Andrea Cercek, onkolog przewodu pokarmowego, nadzorowała badania. Powiedziała, że chociaż stosowanie standardowego leczenia chirurgicznego, radioterapii i chemioterapii w leczeniu raka odbytnicy jest skuteczne, leczenie to może powodować bezpłodność i poważnie wpływać na funkcje seksualne, jelitowe oraz układu moczowego, a także inne aspekty codziennego życia.
- Najlepszym możliwym wynikiem jest zachowanie jakości życia pacjenta, a jednocześnie osiągnięcie pozytywnych wyników w eliminacji jego raka. Mogą oni powrócić do swoich codziennych zajęć i zachować niezależność - wyjaśniła Cercek.
W badaniu wzięli udział pacjenci z nowotworami w stadium od 1 do 3. Podczas pierwszych badań klinicznych zaledwie 18 pacjentów rozpoczęło nową terapię i wszyscy z nich chorowali na raka odbytnicy. W rozszerzonym badaniu wzięło udział 103 pacjentów, w tym 49 z rakiem odbytnicy i 54 z innymi rodzajami raka. Wszyscy uczestnicy otrzymali przez okres sześciu miesięcy dożylne infuzje inhibitorów punktów kontrolnych pod postacią leku Jemperli (dostarlimab), który wspomaga układ odpornościowy w rozpoznawaniu i atakowaniu komórek nowotworowych.
Szokujące wyniki badań
Po immunoterapii u żadnego z 49 pacjentów z rakiem odbytnicy nie stwierdzono objawów nowotworowych. Różne testy przeprowadzone na potrzeby badania ujawniły, że u 35 spośród 54 pacjentów cierpiących na inne rodzaje raka wszelkie objawy ustąpiły po terapii.
- To bardzo znacząca odpowiedź, a wyniki były nawet lepsze, niż się spodziewaliśmy - powiedziała Cercek. U 20% pacjentów z innymi rodzajami raka, u których wciąż po terapii konieczna była operacja, naukowcy odkryli, że guz się zmniejszył, a nawet obniżyła się klasyfikacja stadium niektórych nowotworów.
Nowe podejście oparte wyłącznie na immunoterapii zostało włączone do wytycznych leczenia National Comprehensive Cancer Network, która jest grupą lekarzy ustalającą metody leczenia raka w USA.