Ten lek dosłownie "rozpuszcza" raka. Zastąpi operacje

Karolina Majchrzak

Karolina Majchrzak

Aktualizacja

Naukowcy poinformowali o niezwykle obiecujących testach klinicznych "zmieniającego reguły gry" leku immunoterapeutycznego, który dosłownie "rozpuszcza" zmiany nowotworowe, radykalnie zwiększając szanse na wyleczenie.

Nie należy lekceważyć dolegliwości bólowych brzucha. To może być sygnał, że w organizmie dzieje się coś złego
Nie należy lekceważyć dolegliwości bólowych brzucha. To może być sygnał, że w organizmie dzieje się coś złego123RF/PICSEL

Badanie przeprowadzone przez University College London, szpital University College London, fundację Christie NHS Foundation Trust w Manchesterze, szpital uniwersytecki St James’s w Leeds, szpital uniwersytecki w Southampton oraz Uniwersytet w Glasgow wykazało, że stosowanie pembrolizumabu w leczeniu onkologicznym znacznie zwiększa szansę na wyleczenie. U wszystkich pacjentów biorących w nim udział stwierdzono, że po połączeniu leczenia farmakologicznego i zabiegu chirurgicznego udało się całkowicie usunąć nowotwór jelita grubego.

A mowa o 32 pacjentach z rakiem jelita grubego w drugim lub trzecim stadium i o określonym profilu genetycznym (rak jelita z niedoborem MMR/rak jelita z wysokim poziomem MSI) z pięciu szpitali w Wielkiej Brytanii. Około 15 proc. pacjentów z rakiem jelita grubego w drugim lub trzecim stadium ma ten szczególny układ genetyczny. Przez dziewięć tygodni przed operacją zamiast zwykłej chemioterapii podawano im pembrolizumab, znany również jako Keytruda, a następnie monitorowano ich w czasie.

Jak działa pembrolizumab?

Wyniki zaprezentowane na dorocznym spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (ASCO), największej na świecie konferencji poświęconej nowotworom, pokazują, że u 59 proc. pacjentów po leczeniu pembrolizumabem nie występowały żadne objawy raka, a u pozostałych 41 proc. pacjentów pozostałe zmiany usunięto podczas operacji. Tak czy inaczej, po zakończonym leczeniu wszyscy pacjenci zostali uznani za wolnych od raka, podczas gdy przy podaniu standardowej chemioterapii taki wynik uzyskano u mniej niż... 5 proc. pacjentów. W ciągu najbliższych kilku lat w badaniu zostanie również oceniona przeżywalność całkowita i odsetek nawrotów choroby.

Pembrolizumab celuje i blokuje określone białko na powierzchni komórek odpornościowych, które następnie wyszukują i niszczą komórki nowotworowe. Tym samym zdaniem lekarzy kompletnie "zmienia reguły gry", dosłownie "rozpuszczając" guzy i radykalnie zwiększając szanse na wyleczenie raka jelita grubego - w niektórych przypadkach może nawet zastąpić konieczność operacji.

Ten lek po prostu rozpuszcza raka

Profesor Mark Saunders, konsultant onkolog kliniczny w Christie NHS Foundation Trust, powiedział, że wyniki badania są "naprawdę bardzo ekscytujące". Wyjaśnił też, że nowy lek nie tylko poprawia wyniki, ale także oszczędza pacjentom konieczności stosowania bardziej konwencjonalnej chemioterapii, która często ma więcej skutków ubocznych i w przyszłości immunoterapia tego typu może nawet zastąpić konieczność operacji.

A warto pamiętać, że rak jelita grubego jest drugą najczęstszą przyczyną zgonów spowodowanych nowotworami na świecie. Według Światowej Organizacji Zdrowia co roku odnotowuje się ponad 1,9 miliona nowych przypadków i ponad 900 000 zgonów - w Polsce często mówi się już o "epidemii" zachorowań na tego raka.

Immunoterapia może sprawić, że guzy znikną przed operacją. Jeśli stopisz raka przed operacją, zwykle trzykrotnie zwiększasz szansę na przeżycie. Jeśli pacjenci uzyskają pełną odpowiedź na pembrolizumab, może to potroić ich szanse na przeżycie
podsumowuje dr Kai-Keen Shiu nadzorujący ostatnie badania.
Rolnictwo przyszłości. Białko wytwarzane w laboratorium niemal „z powietrza”INTERIA.TVAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas