"Zmienia reguły gry". Nowa immunoterapia wycelowana w raka
Jak wynika z nowych badań przeprowadzonych przez University of Sheffield i Queen Mary University of London, pacjenci z rakiem pęcherza moczowego, którym podawano lek immunoterapeutyczny o nazwie durwalumab, mają znacznie większe szanse na życie bez nawrotu choroby. Naukowcy wprost mówią o tym, że to terapia, która zmienia reguły gry.
Obecnie około połowa pacjentów z naciekającym rakiem pęcherza moczowego doświadcza nawrotu choroby w ciągu trzech lat, ale już niedługo może się to zmienić. Bo jak pokazują wyniki badania finansowanego przez AstraZeneca i opublikowano w czasopiśmie New England Journal of Medicine, durwalumab - lek stosowany obecnie w leczeniu niedrobnokomórkowego raka płuc i testowany w leczeniu innych nowotworów - może na dobre odmienić leczenie tej choroby.
Czy durwalumab odmieni leczenie raka?
Eksperci z University of Sheffield i Barts Cancer Institute na Queen Mary University of London przeprowadzili eksperyment obejmujący 1063 pacjentów z operacyjnym rakiem pęcherza moczowego, z którego wynika, że włączenie tego leku immunoterapeutycznego znacznie ogranicza ryzyko nawrotu choroby i zwiększa szanse na przeżycie.
Skala korzyści przeżycia, jaką zaobserwowaliśmy, z pewnością zmienia zasady gry. To ekscytujący czas w leczeniu raka pęcherza moczowego naciekającego mięśnie. Przenosząc te nowe terapie na wcześniejsze etapy choroby, będziemy w stanie wyleczyć więcej pacjentów z tym typem raka
Zwiększa szanse na przeżycie
Pacjenci zostali podzieleni na dwie grupy. Pierwsza (530 osób) otrzymała standardową chemioterapię (cisplatyna i gemcytabina) oraz poddano ją operacji. Druga grupa (533 osoby) otrzymała chemioterapię w połączeniu z durwalumabem przed operacją i po niej (podanym osiem razy).
Efekty? Pacjenci z zaawansowanym naciekającym rakiem pęcherza moczowego mieli znacząco mniejsze ryzyko progresji lub nawrotu choroby podczas leczenia durwalumabem (o 32 proc.), a także większe szanse na przeżycie dwóch lat po leczeniu. Ogólny wskaźnik przeżycia po dwóch latach wyniósł 82,2 proc. w grupie leczonej durwalumabem w porównaniu do 75,2 proc. w grupie porównawczej.
To przełom w leczeniu raka pęcherza moczowego. Przez wiele lat wskaźniki przeżycia dla zaawansowanego raka pęcherza pozostawały niezmienne, ale nasze odkrycia dają nadzieję tysiącom pacjentów mierzących się z tą niszczącą diagnozą
Naukowcy mają nadzieję, że teraz, kiedy udało się udowodnić, że dodanie immunoterapii do chemioterapii zwiększa wskaźnik ogólnego przeżycia, leczenie to zostanie jak najszybciej udostępnione wszystkim pacjentom i stanie się nowym standardem opieki. Zwłaszcza że jak sugerują ostatnie badania, liczba przypadków raka pęcherza moczowego wzrośnie o 50 proc. w ciągu następnych dwóch dekad.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 88 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!