Odkrycia naukowców na temat promieniowania słonecznego w Chinach
Badania naukowców z ETH Zürich koncentrują się na Chinach, które są idealnym miejscem do analizy wpływu zanieczyszczeń na promieniowanie słoneczne. Wykazano, że globalne zaciemnienie z połowy XX wieku było związane właśnie z zanieczyszczeniem powietrza, a jego zmniejszenie przyczyniło się do zwiększenia natężenia promieniowania od roku 2000.

Według autorów pracy opublikowanej w piśmie Advances in Atmospheric Sciences, natężenie światła słonecznego docierającego do powierzchni Ziemi znacząco zmienia się z czasem.
Globalne zaciemnienie i rozjaśnianie
- Ilość światła słonecznego, czyli promieniowania słonecznego docierającego do powierzchni Ziemi, niekoniecznie jest stała w czasie, lecz może podlegać znacznym zmianom w skali dekad, co potwierdzają przeprowadzone przez nas długoterminowe pomiary - tłumaczy główny autor badania, prof. Martin Wild z ETH Zürich. Okazuje się, że w dużej części świata od lat 50. do 80. XX wieku nastąpił spadek promieniowania słonecznego, znany jako globalne zaciemnienie. W późniejszym okresie natomiast nastąpiło częściowe odwrócenie tego trendu, określane jako rozjaśnianie.
Analizując dostępne badania sięgające nawet początków XX wieku i obejmujące całą Ziemię, naukowcy skupili się na Chinach, które zapewniają sprzyjające warunki do badania radiacyjnych efektów aerozoli, czyli tego, jak zanieczyszczenie powietrza wpływa na ilość promieniowania słonecznego docierającego do powierzchni naszej planety, jak mówi prof. Wild.
- Kraj ten prowadzi dobrze zorganizowane, długoterminowe i przestrzennie jednolite pomiary prowadzone przy powierzchni ziemi, co czyni go jednym z najintensywniej badanych regionów świata pod względem zjawisk zaciemniania i rozjaśniania. Świadczy o tym imponująca liczba publikacji na ten temat - dodaje.
Nasłonecznienie znacząco spadło w okresie od lat 60. do 90. i zaczęło wzrastać od roku 2000. Prof. Wild tłumaczy, że może to mieć związek ze wzrostem zanieczyszczenia powietrza w fazie zaciemnienia, a kiedy później wdrożono działania ograniczające je, nastąpiła faza rozjaśniania.
Jakie skutki może mieć zbyt wysokie zanieczyszczenie powietrza?
Wykorzystywanie paliw kopalnych i narastająca emisja dwutlenku węgla mogą dosłownie "zatrzymywać" promieniowanie słoneczne, uniemożliwiając im dotarcie do powierzchni Ziemi. Jeśli Chiny wyjdą całkowicie z fazy zaciemnienia, mogą osiągnąć znaczne korzyści w produkcji energii słonecznej. Już rozpoczęły proces ograniczenia zanieczyszczenia powietrza.
- Dostępność energii słonecznej na powierzchni Ziemi jest tak istotnym czynnikiem dla wielu ważnych aspektów ekologicznych i społecznych, a także dla samego istnienia życia, że zasługuje na stałe inwestycje w jej badania oraz długoterminowy monitoring - zarówno z powierzchni Ziemi, jak i z przestrzeni kosmicznej - podkreśla specjalista.
Żródło: PAP