Odkryli nowe rysunki z Nazca. Są ich setki!

Daniel Górecki

Daniel Górecki

Aktualizacja

Peruwiańska pustynia Sechura ponownie nas zaskoczyła, bo naukowcy z pomocą algorytmu sztucznej inteligencji i dronów znaleźli tam ponad 300 nowych geoglifów. Czy to już cała kolekcja?

AI pomogła zidentyfikować setki nowych geoglifów Nazca
AI pomogła zidentyfikować setki nowych geoglifów Nazca(Sakai et al., PNAS, 2024)domena publiczna

Rysunki z Nazca, czyli tajemnicze wzory wyryte w ziemi przez Indian Nazca między 300 r. p.n.e. a 900 r. n.e., powstałe poprzez usunięcie z powierzchni czerwonego żwiru i odsłonięcie jaśniejszej żółtobiałej gleby, nieustannie wprawiają archeologów w zadziwinie. Od czasu ich pierwszego odkrycia w latach czterdziestych XX wieku na płaskowyżach Palpa, Ingenio, Nazca i Socos, zidentyfikowano ich ok. 430. 

Teraz, korzystając z dronów i sztucznej inteligencji, zespół kierowany przez archeologa i antropologa Masato Sakai z Uniwersytetu Yamagata w Japonii odkrył kolejne 303 rysunki, rzucając przy okazji nowe światło na funkcję tych tajemniczych symboli. Jak wyjaśnia w wypowiedzi dla serwisu ScienceAlert, powodem, przez który cel powstania geoglifów pozostawał tak długo nieznany, jest fakt, że poprzednim badaczom brakowało podstawowych informacji na temat rozmieszczenia i typów geoglifów. 

AI na pomoc w identyfikacji rysunków

Wynika to z tego, że zachodzące przez setki lat wietrzenie znacznie zmniejszyło widoczność rysunków, a obszar do zbadania jest tak ogromny, że praktycznie uniemożliwia tradycyjne prace terenowe na ziemi. Badacze wyjaśniają, że Nazca Pampa zajmuje powierzchnię 400 kilometrów kwadratowych, więc zbadanie płaskowyżu przy użyciu konwencjonalnych metod archeologicznych zajmuje dużo czasu.

Dlatego właśnie badacze sięgnęli po obrazy z dronów i sztuczną inteligencję, a konkretniej opracowany we współpracy z IBM Thomas J. Watson Research Center algorytm do identyfikacji słabo widocznych geoglifów na podstawie zdjęć z dronów. I był to strzał w dziesiątkę, bo aż 178 z 303 nowych rysunków zostało zasugerowanych przez sztuczną inteligencję, co pokazuje siłę tego narzędzia we wspieraniu badań prowadzonych przez ludzi.

(...) w tym artykule, dzięki badaniom terenowym z wykorzystaniem sztucznej inteligencji i teledetekcji, wyjaśniono rozmieszczenie geoglifów. W rezultacie mogliśmy rzucić światło na cel ich stworzenia
dodaje Sakai, odnosząc się do nowej publikacji na łamach Proceedings of the National Academy of Sciences.

To wyjątkowe znalezisko

Naukowcy uważają, że cel ten jest religijny, tzn. rysunki zaprojektowano jako część pielgrzymki do Cahuachi, ceremonialnego centrum kultury Nazca, skąd część jest dobrze widoczna. Jeśli zaś chodzi o typ geoglifów, to nowe odkrycia należą do kategorii znanej jako geoglify reliefowe, które są mniejsze i trudniejsze do zidentyfikowania niż większe geoglify liniowe, co czyni to nowe odkrycie szczególnie istotnym. Z wcześniej odkrytych 430 geoglifów, 380 to geoglify reliefowe, a 50 to geoglify liniowe.

Oba typy przedstawiają inne elementy, geoglify reliefowe przedstawiają głównie ludzi i udomowione zwierzęta, natomiast liniowe w większości dzikie zwierzęta. Co więcej, ich rozmiar, rozmieszczenie i dystrybucja mogą wskazywać na zastosowanie, tzn. geoglify reliefowe można zobaczyć idąc ścieżkami, a liniowe są skoncentrowane wokół punktów początkowych i końcowych sieci, która jest połączona z ośrodkami ceremonialnymi, więc miały niejako cel "pielgrzymkowy".

W starożytnej cywilizacji andyjskiej społecznie ważne informacje były czasem przekazywane poprzez kombinacje i układy obrazów. (...) Chcę rozszyfrować informacje ukryte w geoglifach
podsumowuje Sakai.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

SpaceX "Polaris Dawn": Jared Isaacman pierwszym prywatnym obywatelem w przestrzeni kosmicznejSpaceX / AFPAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas