Ta trucizna leczy. To sposób na raka i regenerację kości

Naukowcy odkryli nowy potencjalny sposób leczenia raka kości. To bioaktywne szkło z dodatkiem toksycznego galu, które jest w stanie zniszczyć aż do 99 proc. komórek nowotworowych, a do tego pomóc w odroście zdrowej kości.

Nowy potencjalny sposób leczenia raka kości. To bioaktywne szkło z dodatkiem toksycznego galu
Nowy potencjalny sposób leczenia raka kości. To bioaktywne szkło z dodatkiem toksycznego galu123RF/PICSEL

Kostniakomięsak to najczęściej występująca forma raka kości, a jego standardowe leczenie obejmuje zazwyczaj operacyjne usunięcie guza, po którym następuje chemioterapia lub radioterapia w celu eliminacji pozostałych komórek nowotworowych. Niestety nowotwór często nawraca w tym samym miejscu, a kiedy tak się dzieje, rokowania są zazwyczaj bardzo niekorzystne.

Przełom może przynieść nowa metoda opracowana przez naukowców z Uniwersytetu Aston, wykorzystująca materiał zwany bioaktywnym szkłem, składający się z nanocząsteczek szkła zmieszanych z metalami. Materiał ten wykazał już obiecujące właściwości w mocnych, antybakteryjnych wypełnieniach dentystycznych oraz implantach kostnych.

Toksyczny metal do walki z rakiem

W tym konkretnym przypadku użyto galu, metalu toksycznego dla komórek, którego dodanie może wydawać się ryzykowne. Badacze wyjaśniają jednak, że jony galu są w stanie wnikać do komórek przez specyficzny receptor, który jest silnie wyrażony w komórkach nowotworowych - oznacza to, że "chciwe" komórki rakowe pochłaniają go szybciej niż zdrowe komórki kostne.

W efekcie, jak pokazały badania laboratoryjne, przy 5 proc. stężeniu tlenku galu szkło było w stanie zniszczyć 99 proc. komórek kostniakomięsaka po 10 dniach, nie uszkadzając przy tym zdrowych komórek kostnych. Co więcej, te bioaktywne szkła wykazują również potencjał w regeneracji kości. Po inkubacji w symulowanym płynie ustrojowym, nowa tkanka kostna zaczęła się tworzyć już po tygodniu.

Podczas obserwacji szkła mogliśmy dostrzec formowanie się warstwy amorficznego fosforanu wapnia/hydroksyapatytu na powierzchni cząsteczek bioaktywnego szkła, co wskazuje na wzrost kości
wyjaśnia autor badania, prof. Richard Martin.

Jeszcze nie teraz

Niestety na tym etapie dodanie tlenku galu w stężeniach koniecznych do zabicia komórek rakowych hamuje również regenerację zdrowych komórek kostnych, ale zdaniem naukowców jest to wyzwanie do pokonania podczas kolejnych badań. Jak wyjaśniają, bezpieczeństwo i skuteczność tych biomateriałów będą musiały zostać poddane dalszym testom, ale wstępne wyniki są bardzo obiecujące.

Dodają też na łamach publikacji w Biomedical Materials, że ich praca koncentruje się teraz na dwóch kierunkach, czyli testowaniu właściwości przeciwnowotworowych tego materiału wobec komórek przerzutowych do kości oraz opracowaniu minimalnie inwazyjnej pasty do wstrzykiwania przeznaczonej do leczenia raka kości.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

***

Co myślisz o pracy redakcji Geekweeka? Oceń nas! Twoje zdanie ma dla nas znaczenie.

SpaceX "Polaris Dawn": Jared Isaacman pierwszym prywatnym obywatelem w przestrzeni kosmicznejSpaceX / AFPAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas