Pęknięty kawałek metalu sam się zagoił. Zdarzenie bez precedensu

Wiktor Piech

Wiktor Piech

Aktualizacja

To nie powinno się wydarzyć, ale tak właśnie było – naukowcy w trakcie eksperymentu zauważyli, że pęknięty kawałek metalu „wyleczył się”. Stwierdzili, że do tej pory nie widzieli czegoś podobnego. Czy jest to początek dla zupełnie nowej ery inżynierii?

Pęknięty metal nagle zaczął sam się goić. Naukowcy stwierdzili, że byli świadkami bezprecedensowego wydarzenia (zdjęcie ilustracyjne)
Pęknięty metal nagle zaczął sam się goić. Naukowcy stwierdzili, że byli świadkami bezprecedensowego wydarzenia (zdjęcie ilustracyjne)citadelle123RF/PICSEL

Naukowcy z Sandia National Laboratories i Texas A&M University prowadzili analizy sprężystości metali, wykorzystując do tego techniki transmisyjnego mikroskopu elektronowego. Następnie w trakcie badań, zaczęli rozciągać niewielki kawałek platyny.

W ten sposób powstały pęknięcia, które są rodzajem tzw. uszkodzeń zmęczeniowych.

Uszkodzenia zmęczeniowe to mikroskopijne pęknięcia, które powstają w trakcie powtarzających się naprężeń i ruchów, które ostatecznie uszkadzają maszyny i konstrukcje. Jak zauważyli naukowcy, po około 40 minutach obserwacji, jedno pęknięcie w badanym kawałku platyny zaczęło się samoistnie łączyć i naprawiać. Następnie pęknięcie zaczęło rozchodzić się w innym kierunku.

Jak powiedział dr Brad Boyce z Sandia National Laboratories: - To było absolutnie oszałamiające do obejrzenia z pierwszej ręki. Z pewnością czegoś takiego nie szukaliśmy.

Potwierdziliśmy, że metale mają swoją wrodzoną, naturalną zdolność do samoleczenia, przynajmniej w przypadku uszkodzeń zmęczeniowych w nanoskali
dr Brad Boyce z Sandia National Laboratories

Bezprecedensowe wydarzenie. Pęknięty metal sam "zaczął się goić"

Naukowcy nie wiedzą dokładnie, w jaki sposób to się wydarzyło. W swoim artykule naukowym napisali: "Nieoczekiwanie zaobserwowano gojenie się pęknięć w procesie, który można opisać jako zgrzewanie boczne pęknięć na zimno, wywołane połączeniem lokalnego stanu naprężenia i migracji granic ziaren".

Dalej stwierdzają, że: "Założenie, że pęknięcia zmęczeniowe mogą samoczynnie goić się w metalach poprzez lokalną interakcję z cechami mikrostruktury, stanowi wyzwanie dla najbardziej fundamentalnych teorii dotyczących projektowania i oceny trwałości zmęczeniowej materiałów konstrukcyjnych przez inżynierów".

Obecnie naukowcy zastanawiają się, w jaki sposób można wykorzystać to bezprecedensowe wydarzenie. Media już piszą o mostach, telefonach, czy silnikach zbudowanych z samonaprawiających się metali - oznaczałoby to zupełnie nową erę inżynierii.

Co ciekawe, jeden ze współautorów analiz, dr Michael Demkowicz z Texas A&M University w 2013 roku pracował nad badaniem, które przewidywało gojenie się nanopęknięć wewnątrz metali - materiał miał "przesuwać swoje granice w odpowiedzi na stres".

Warto również zauważyć, że w nowych badaniach proces samonaprawiania się metalu odbywał się w temperaturze pokojowej oraz w próżni. Zazwyczaj metale wymagają wysokiej temperatury, by zmienić swoją formę. W kolejnych badaniach naukowcy chcą sprawdzić, czy ten sam proces może zachodzić w konwencjonalnych metalach w "typowym środowisku".

Jak powiedział Boyce: - Zakres, w jakim te odkrycia można uogólnić, prawdopodobnie stanie się przedmiotem szeroko zakrojonych badań. Pokazujemy, że dzieje się to w metalach nanokrystalicznych w próżni. Ale nie wiemy, czy można to również wywołać w konwencjonalnych metalach w powietrzu.

Z kolei Demkowicz dodaje: - Mam nadzieję, że to odkrycie zachęci badaczy materiałów do rozważenia, że w odpowiednich okolicznościach materiały mogą robić rzeczy, których nigdy się nie spodziewaliśmy. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym Nature.

Dryfował ponad dwie miesiące na oceanie. Sceny jak z "Cast away"AFP