Planeta Wolkan. Dla fanów serii Star Trek mamy smutne wieści

Wolkan to planeta, którą "odkryto" w pobliżu gwiazdy 40 Eridani A. Jest to świat science-fiction z serii filmów Star Trek, który miał mieć odpowiednika w rzeczywistości. Znalezienie prawdziwej egzoplanety Wolkan ogłoszono w 2018 r. Wygląda jednak na to, że był to "fałszywy alarm".

Planeta Wolkan. Dla fanów serii Star Trek mamy smutne wieści.
Planeta Wolkan. Dla fanów serii Star Trek mamy smutne wieści.Don Davis / University of Floridamateriał zewnętrzny

Planeta Wolkan z pewnością znana jest fanom uniwersum Star Trek. To świat wykreowany na potrzeby serii, który mieli zamieszkiwać Wolkanie. Nie każdy o tym wie, ale kilka lat temu ogłoszono odkrycie prawdziwej egzoplanety, której nadano właśnie taką nazwę. Niestety okazuje się, że taka planeta nie istnieje.

Planeta Wolkan "odkryta" w 2016 roku

Odkrycie egzoplanety Wolkan ogłoszono w 2016 r. Miała to być superziemia, czyli skalisty świat większy od naszego, który orbituje w pobliżu gwiazdy 40 Eridani A (sklasyfikowanej również jako HD 26965). Jest to część układu potrójnego, który jest od nas oddalony o około 16 lat świetlnych, a więc znajduje się całkiem niedaleko.

Wolkan miał być egzoplanetą, na której jednak rok trwa 42 dni. Superziemia, która znajduje się tylko niespełna cztery razy dalej od najbliższej nam gwiazdy (Proxima Centauri), rozpaliła nadzieje naukowców. Niestety czar ten prysł.

Wolkan pozostanie światem z uniwersum Star Trek

Planeta Wolkan na razie pozostanie elementem fikcyjnego uniwersum Star Trek, bo w rzeczywistości taka egzoplaneta nie istnieje. Już kilka lat temu pojawiły się pierwsze obiekcje, które sugerowały, że coś tu może być nie tak. Badania przeprowadzone w latach 2022 i 2023 tylko to potwierdziły.

Wspomniany sygnał, którego źródłem miała być wspomniana egzoplaneta, okazał się czymś innym. Najprawdopodobniej pochodził od samej gwiazdy i to oznacza, że Wolkan nie orbituje w pobliżu 40 Eridani A.

Znalezione egzoplanety wymagają potwierdzenia

Często jest tak, że najpierw mamy do czynienia z kandydatkami na egzoplanety. Ich źródłem są na przykład tranzyty obserwowane na gwiazdach. Następnie naukowcy rozpoczynają kolejne badania, których celem jest potwierdzenie planet.

Dla przykładu w danych z teleskopu TESS znaleziono tysiące kandydatek na egzoplanety, ale nie wszystkie nimi są. Do tej pory (stan na 23 maja 2024 r.) potwierdzono 5632 planet spoza Układu Słonecznego, które znajdują się w 4188 różnych systemach. 950 z nich ma więcej niż jedną egzoplanetę. Niestety wśród nich nie znajduje się Wolkan, choć możliwe, że ta sama nazwa zostanie kiedyś nadana innemu światu.

Rolnictwo przyszłości. Białko wytwarzane w laboratorium niemal „z powietrza”INTERIA.TVAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas