Plaster na serce

Nanotechnologia pomoże naszemu sercu. Amerykańscy i hinduscy naukowcy stworzyli plaster, który wspomaga gojenie się ran po przebytym zawale serca.

Jak piszą na łamach czasopisma "Acta Biomaterialia", cienka struktura z nanowłókien węglowych i odpowiedniego polimeru wspomaga regenerację komórek mięśnia sercowego i połączeń nerwowych.

By w pełni wyleczyć serce

Zawał serca prowadzi do zniszczenia części tkanki serca. Chirurgia nie zna na razie sposobu, by ją wyleczyć. Naukowcy z Brown University w stanie Rhode Island oraz Institute of Technology Kanpur w Indiach stworzyli cienką nanocząsteczkową strukturę, która pomaga w regeneracji tkanki.

Są szanse, że jej wykorzystanie pomoże w przyszłości w pełni wyleczyć serce i ochronić pacjentów przed skutkami ewentualnego kolejnego zawału.

Zgodnie z biciem serca

Badania laboratoryjne pokazały, że w obecności takiego "rusztowania" zarówno komórki mięśnia sercowego, jak i tkanka nerwowa znacznie szybciej się mnożą i tworzą stabilną strukturę. Atutem jest elastyczność plastra, który rozciąga się i kurczy zgodnie z biciem serca oraz fakt, że nanowłókna przewodzą impulsy elektryczne.

W tej chwili planowane są kolejne etapy badań, które mają udowodnić, że plaster może poprawnie działać nie tylko na szkiełku laboratoryjnym, ale i na modelu bliższym sytuacji żywego organizmu.

INTERIA/RMF
Dowiedz się więcej na temat: naukowcy | atak serca | serce | plaster
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama