Popularny lek na nadciśnienie wydłuża życie i spowalnia starzenie

Stosowana w leczeniu nadciśnienia rlmenidyna, sprzedawana pod markami Albarel, Hyperium, Iterium czy Tenaxum, okazuje się mieć "ukryte" właściwości - nowe badania pokazują, że spowalnia starzenie u zwierząt, więc hipotetycznie może wydłużyć życie i nam, a do tego pozwolić zachować zdrowie w ostatnich latach życia.

Stosowana w leczeniu nadciśnienia rlmenidyna, sprzedawana pod markami Albarel, Hyperium, Iterium czy Tenaxum, okazuje się mieć "ukryte" właściwości -  nowe badania pokazują, że spowalnia starzenie u zwierząt, więc hipotetycznie może wydłużyć życie i nam, a do tego pozwolić zachować zdrowie w ostatnich latach życia.
Popularny lek na nadciśnienie ma "ukryte" właściwości /123RF/PICSEL

Chociaż leki są uważnie testowane przed wprowadzeniem do sprzedaży, regularnie jesteśmy świadkami, jak po latach "zyskują" zupełnie nowe zastosowania - jednym z najnowszych przykładów jest rilmenidyna, stosowana w przypadku nadciśnienia. Jak wyjaśniają badacze, została wybrana do ostatniego badania, ponieważ poprzednie wykazały, że naśladuje ona skutki ograniczenia kalorii na poziomie komórkowym, a w kilku modelach zwierzęcych wykazano, że zmniejszenie dostępnej energii wydłuża długość życia.

Rilmenidyna nie tylko obniża ciśnienie, ale i wydłuża życie

Osiągnięcie tych samych korzyści bez kosztów ekstremalnego ograniczania kalorii to bardzo wymagające zadanie, ale wydłużenie życia i poprawa zdrowia w starszym wieku zdają się warte tego wysiłku, szczególnie że pierwsze efekty prac naukowców są bardzo obiecujące. W serii testów przeprowadzonych przez międzynarodowy zespół udało się wykazać, że młode i stare nicienie gatunku Caenorhabditis elegans leczone tym lekiem żyły dłużej i prezentowały wyższe wskaźniki w różnych markerach zdrowia.

Reklama

Dalsze testy wykazały, że w tkankach nerek i wątroby myszy leczonych rilmenidyną można było zaobserwować aktywność genów związanych z ograniczeniem kalorii. Innymi słowy, niektóre zmiany, które ograniczenia kaloryczne powodują u zwierząt i które, jak się uważa, przynoszą pewne korzyści zdrowotne, pojawiają się również w przypadku podawania leku na nadciśnienie. 

Do tego jego przyjmowanie jest łatwiejsze dla organizmu niż trzymanie się diety niskokalorycznej, bo nie wywołuje choćby przerzedzenia włosów, zawrotów głowy i łamliwości kości, a jego skutki uboczne są rzadkie i stosunkowo łagodne (w kilku przypadkach obejmują kołatanie serca, bezsenność i senność).

Mówiąc krótko, chociaż jeszcze długa droga do ustalenia, czy rilmenidyna będzie działać jako lek przeciwstarzeniowy dla ludzi, to wczesne wyniki testów na nicieniach i myszach są bardzo obiecujące. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: nadciśnienie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy