Przełom w poznaniu początków życia na Ziemi. Chodzi o słodką wodę

Naukowcy, badając minerały z Australii, odkryli, że słodka woda pojawiła się na Ziemi znacznie wcześniej, niż dotychczas sądziliśmy, zaledwie kilkaset milionów lat po powstaniu planety.

Woda na Ziemi mogła pojawić się znacznie wcześniej niż dotychczas sądziliśmy
Woda na Ziemi mogła pojawić się znacznie wcześniej niż dotychczas sądziliśmy123RF/PICSEL123RF/PICSEL

Podróże w czasie, poszukiwanie obcych form życia w kosmosie, nowych planet nadających się do zamieszkania, a także poznanie samego momentu Wielkiego Wybuchu i tego, co jest poza granicami wszechświata to jedne z najbardziej nurtujących pytań współczesnej nauki. Dochodzi do nich również pytanie o początki życia na Ziemi. Kiedy dokładnie powstało, jak wówczas wyglądało? Choć nasza wiedza jest ogromna w tym temacie, wciąż pozostaje wiele zagadek do rozwiązania.

Wyniki najnowszych badań wskazują, że słodka woda, niezbędna do życia, pojawiła się na Ziemi około cztery miliardy lat temu - pięćset milionów lat wcześniej, niż wcześniej sądzono.

Woda na Ziemi powstała miliony lat wcześniej

Analiza starożytnych kryształów pochodzących ze wzgórz Jack Hills w Australii Zachodniej wykazała, że słodka woda, niezbędna dla powstania i rozwoju życia na Ziemi pojawiła się zaledwie kilkaset milionów lat po powstaniu planety.

- Udało nam się ustalić początki cyklu hydrologicznego, czyli ciągłego procesu, w ramach którego woda przemieszcza się wokół Ziemi, mającego kluczowe znaczenie dla utrzymania ekosystemów i życia na naszej planecie - powiedział dr Hamed Gamaleldien, adiunkt w Curtin’s School of Earth and Planetary Sciences oraz adiunkt na Uniwersytecie Khalifa w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Badając wiek i izotopy tlenu w maleńkich kryształach mineralnego cyrkonu, odkryliśmy niezwykle jasne sygnatury izotopowe już cztery miliardy lat temu. Takie lekkie izotopy tlenu powstają zwykle w wyniku zmiany skał przez gorącą, słodką wodę kilka kilometrów pod powierzchnią Ziemi. Dowody na istnienie słodkiej wody tak głęboko w Ziemi podważają istniejącą teorię, że cztery miliardy lat temu Ziemia była całkowicie pokryta [słonym] oceanem.
przekazał dr Gamaleldien

Dr Hugo Olierook z Wydziału Nauk o Ziemi i Planetach Uniwersytetu Curtin, który był współautorem badań, zaznaczył, że odkrycie ma kluczowe znaczenie dla zrozumienia, w jaki sposób powstała Ziemia i życie na niej.

- To odkrycie nie tylko rzuca światło na wczesną historię Ziemi, ale także sugeruje, że masy lądowe i słodka woda przygotowały grunt pod rozkwit życia w stosunkowo krótkim czasie - niecałe 600 milionów lat po powstaniu planety. Odkrycia stanowią znaczący krok naprzód w naszym rozumieniu wczesnej historii Ziemi i otwierają drzwi do dalszych badań nad początkami życia - powiedział dr Olierook.

Badania zostały opublikowane w czasopiśmie Nature Geoscience.

Rolnictwo przyszłości. Białko wytwarzane w laboratorium niemal „z powietrza”INTERIA.TVAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas