Psy potrafią łączyć słowa. Tak mogłyby z nami rozmawiać

Wygląda na to, że żyjąc u naszego boku od epoki lodowcowej, psy nauczyły się kilku naszych sztuczek, a jedną z nich jest umiejętność komunikacji. Według nowych badań te zdolności mogą być znacznie bardziej zaawansowane, niż wcześniej sądziliśmy, ponieważ niektóre psy wydają się zdolne do łączenia wielu słów w celu wyrażenia potrzeb.

Psy potrafią więcej, niż się nam wydawało
Psy potrafią więcej, niż się nam wydawało123RF/PICSEL

W kultowej powieści grozy Deana Koontza z 1987 roku zatytułowanej “Strażnicy”, superinteligentny genetycznie zmodyfikowany golden retriever o imieniu Einstein rozwija umiejętność rozmowy z ludźmi poprzez wybieranie wydrukowanych słów z listy. I jeśli wyrzucimy z tego opisu horror i wydrukowaną listę słów podmienimy na przyciski tablicy dźwiękowej, to mamy mniej więcej opis nowych badań przedstawionych na łamach czasopisma naukowego Scientific Reports.

Psy potrafią łączyć słowa

Zacznijmy jednak od początku, wszystkie 152 psy uczestniczące w badaniu zostały nauczone przez swoich opiekunów korzystania z paneli dźwiękowych. W panelach tych psy mogą naciskać przyciski, które odtwarzają nagrane wcześniej słowa lub frazy. Autorzy badania – trzech z nich jest powiązanych z firmą produkującą te panele – chcieli sprawdzić, czy psy świadomie wybierają przyciski, czy może ich wybory są całkowicie przypadkowe. Właściciele psów byli proszeni o rejestrowanie naciśnięć przycisków przez swoich pupili przez okres 21 miesięcy, co dało naukowcom niemal 195 tys. interakcji do analizy.

Odkrycia pokazują, że psy naciskają przyciski celowo, aby wyrazić swoje pragnienia i potrzeby. Kiedy psy łączą dwa przyciski, te sekwencje nie są przypadkowe, lecz wydają się odzwierciedlać konkretne prośby
wyjaśnił autor badania Federico Rossano.

Muszę do toalety

Wśród wszystkich psów najczęściej wybierane pojedyncze słowa lub frazy to "jedzenie", "przysmak" i "wyjść na zewnątrz". Co ciekawe, niektóre dwuwyrazowe kombinacje pojawiały się częściej, niż można byłoby oczekiwać od przypadku. Najczęstsze z tych kombinacji to "jedzenie" + "przysmak" oraz "własne imię" + "chcę".

Szczególnie interesujące jest to, że ta ostatnia para była jedną z najpopularniejszych, mimo że indywidualnie oba przyciski były jednymi z najrzadziej naciskanych. Inne znaczące kombinacje obejmowały "jedzenie" + "woda" oraz "wyjść na zewnątrz" + "toaleta", które również pojawiały się częściej, niż można by przypuszczać w przypadku losowego naciskania przycisków.

Dalsza analiza wykazała, że psy nie kopiują po prostu użycia paneli przez swoich właścicieli, ponieważ wybory słów psów znacznie różniły się od wyborów ich ludzkich towarzyszy. Na przykład właściciele znacznie częściej wybierali przycisk "kocham cię" niż ich pupile, które wyraźnie miały inne sprawy na głowie.

Choć psy już teraz komunikują niektóre ze swoich potrzeb, panele dźwiękowe mogą umożliwić bardziej precyzyjną komunikację. Zamiast szczekać lub drapać w drzwi, pies może dokładnie powiedzieć, czego chce, nawet łącząc pojęcia, takie jak 'na zewnątrz' i 'park' lub 'plaża'. To może poprawić relacje i wzmocnić więź między psami a ich właścicielami
powiedział Rossano.

Rossano zdradził, że zespół planuje teraz sprawdzić, czy psy mogą używać paneli dźwiękowych do kreatywnego łączenia słów, aby komunikować abstrakcyjne pojęcia. Jeśli to możliwe, znacząco zmieniłoby to nasze postrzeganie inteligencji i komunikacji zwierząt.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 89 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

PolsatPolsat
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas