Roślinny lek antywirusowy hamuje namnażanie SARS-CoV-2 z 95 proc. skutecznością

Wygląda na to, że opracowany niedawno przez badaczy University of Nottingham roślinny lek antywirusowy wykazuje dużą skuteczność w walce ze wszystkimi wariantami SARS-CoV-2, w tym wysoce zaraźliwą Deltą.

Kolejne warianty SARS-CoV-2 utrudniają globalną walkę z pandemią
Kolejne warianty SARS-CoV-2 utrudniają globalną walkę z pandemią123RF/PICSEL

Na skutek pojawiania się kolejnych wariantów koronawirusa SARS-CoV-2, globalna walka z pandemią Covid-19 jest coraz trudniejsza. Nic więc dziwnego, że naukowcy z całego świata próbują opracować nie tylko skuteczne szczepionki, ale i leki do walki z chorobą. Wyniki badań nad jednym z nich, prowadzone przez profesora Kin-Chow Changa, zostały opublikowane w magazynie naukowym Virulence.

Autorzy pokazują w nich, że w porównaniu z innymi wariantami Delta charakteryzuje się najwyższą zdolnością do namnażania i najłatwiej infekuje sąsiadujące komórki, a jakby tego było mało, przy koinfekcji z innymi wariantami SARS-CoV-2 (jednoczesnej infekcji dwóch lub więcej wariantów), wzmacnia również ich zdolności namnażania.

Przy okazji prezentują jednak możliwości odkrytego przez siebie nieco wcześniej naturalnego leku antywirusowego o nazwie tapsigargin (TG), który zdaje się blokować różne wirusy, w tym SARS-CoV-2 we wszystkich wariantach i to z taką samą skutecznością.

Jest to o tyle istotne, że jak wynika z przeprowadzonych eksperymentów, Delta mnoży się cztery razy szybciej niż wariant Alfa i aż 9 razy szybciej niż wariant Beta. Jeśli zaś chodzi o koinfekcje, to połączenia Alfa i Delta oraz Alfa i Beta wykazują niebywałą synergię, namnażając się razem dużo szybciej niż dwa osobne warianty. 

Wariant Delta najbardziej zaraźliwy, ale nowy lek świetnie sobie z nim radzi 123RF/PICSEL

Co jednak najważniejsze, wygląda na to, że już niebawem zyskamy nowe narzędzie do walki z SARS-CoV-2, a mianowicie wspomniany już lek powstający na bazie łoczydła apulijskiego (Thapsia garganica). Wszystkie warianty SARS-CoV-2 zdają się wysoce podatne na jego działanie i jak pokazują badania, już jedna dawka tapsigarginu przed zachorowaniem blokuje pojedyncze infekcje i koinfekcje ze skutecznością na poziomie 95 proc. Co więcej, lek wykazuje też wysoką skuteczność podczas walki z trwającą już infekcją, dzięki czemu będzie bardzo uniwersalnym środkiem do walki z pandemią.

- Nasze nowe badania dają nam lepszy wgląd w dominujący wariant Delta. I choć pokazaliśmy, że wariant ten jest najbardziej zaraźliwy i promuje namnażanie innych wariantów w przypadku koinfekcji, z przyjemnością prezentujemy, że TG jest tak samo skuteczny w walce z Deltą, jak z każdym innym wariantem. Wyniki te wskazują na antywirusowy potencjał TG jako profilaktyki poekspozycyjnej oraz aktywnego środka terapeutycznego
podsumowuje profesor Kin Chow Chang.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas