​Sensacyjne odkrycie - życie na Ziemi nie rozwinęło się w oceanach!

Nasza dotychczasowa wiedza była taka - pierwsze żywe organizmy pojawiły się na Ziemi około 3,6 miliarda lat temu w oceanach, pokrywających planetę. Lądów bowiem jeszcze wtedy nie było. Nowe odkrycie w Szkocji wskazuje na to, że do eksplozji życia mogło dojść na lądzie.

Komórki Bicellum brasieri
Komórki Bicellum brasieri materiały prasowe

Ziemia powstała bowiem około 4,5 miliarda lat temu i przez około miliard lat jej skorupa stygła. Dopiero po tym czasie powstały pierwsze żywe organizmy, jeszcze w pokrywających planetę oceanach - tak przynajmniej dotąd uważaliśmy.

Trudno ustalić, w jaki sposób to życie powstało. Teoria panspermii mówi o zainfekowaniu Ziemi żywymi komórkami z przestrzeni kosmicznej, inne zakładają powstanie życia bezpośrednio na Ziemi i jego replikację za pomocą metod dzisiaj nieznanych, a poprzedzających obecne sposoby związane z łańcuchami DNA.

Już odkrycie w 2014 roku w Australii datowanego na 4,1 miliarda lat cyrkonu, zawierającego być może resztki pradawnego życia, stanowiło podstawę do sformułowania tezy, iż życie jest starsze niż zakładaliśmy. Zaczęło się rozwijać bardzo szybko, zaledwie pół miliarda lat po powstaniu planety.

Odkryte  komórki zwane Bicellum brasieri stanowią formę przejściową między jedno- a wielokomórkowcami
Odkryte komórki zwane Bicellum brasieri stanowią formę przejściową między jedno- a wielokomórkowcamimateriały prasowe

Teraz prace norweskich naukowców z uniwersytetu w Bergen pod kierunkiem Desiree Roerdink wskazują na to, że na Ziemi znacznie wcześniej niż myśleliśmy doszło do wietrzenia skał i powstania lądów. Odkryli oni bowiem baryt, który powstaje często w pobliżu kominów hydrotermalnych.

Z kolei skamieliny znalezione w Loch Torridon w północno-zachodniej Szkocji może wskazywać na to, że życie ziemskie wcale nie rozwinęło w oceanach, jak się uważa, ale właśnie na lądzie. A dokładnie - w słodkiej wodzie śródlądowej istniejących wówczas jezior.

Odkryte tam komórki zwane Bicellum brasieri stanowią formę przejściową między jedno- a wielokomórkowcami. Mogą zatem być najstarszym śladem ewolucji życia na Ziemi, a jest to znalezisko datowane na miliard lat.

- Biologowie spekulowali, że ewolucja wielokomórkowych istot żywych oznacza zmianę przeznaczenia genów, które wyewoluowały wcześniej w organizmach jednokomórkowych. Bicellum brasieri jest przykładem takiego systemu genetycznego, obejmującego adhezję komórkową i różnicowanie komórek - dodaje.

To bowiem najstarsze znalezisko wielokomórkowych organizmów zbudowanych z dwóch typów komórek. Mikroorganizmy są zbudowane z komórek okrągłych i podłużnych. Mogą one być przodkami pierwszych, widocznych gołym okiem organizmów, której pojawiły się na Ziemi w czasie tzw. eksplozji kambryjskiej, czyli między 542 a 510 mln lat temu.

To wtedy doszło do burzliwego rozwoju życia. Wygląda na to, że jego zaczątkiem były te nieduże organizmy utrwalone w doskonałym stanie w szkockich skałach.

Radosław Nawrot

Turkusowa gorączka - zapowiedź nowego serialu dokumentalnego Polsat Viasat Exploremateriały prasowe
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas