Sensacyjny koreański nadprzewodnik to nieprawda? Korea wszczyna śledztwo

Uniwersytet Koreański bada okoliczności związane z publikacją artykułu opisującego sensacyjne odkrycie, jakim miał być nadprzewodnik działający w temperaturze pokojowej. W środę szanowane czasopismo naukowe „Nature” opublikowało artykuł ujawniający, że podejmowane przez innych naukowców próby odtworzenia materiału i jego właściwości nie powiodły się.

Odkrycie, które wstrząsnęło światem nauki

Na początku lipca internet obiegła informacja, która poruszyła cały naukowy świat. Korea Południowa ogłosiła, że udało jej się stworzyć nadprzewodnik działający w temperaturze pokojowej. Odkrycie to mogłoby na nowo zdefiniować współczesną fizykę. Jednak okazuje się, że te doniesienia są prawdopodobnie fałszywe, jak donosi Bloomberg oraz szanowany magazyn naukowy „Nature”.

Portal Bloomberg ujawnia, że Uniwersytet Koreański wszczął dochodzenie w sprawie publikacji artykułu wyjaśniającego odkrycie nadprzewodnika. Oskarżenia zostały wysunięte zwłaszcza w stronę Young-Wan Kwona, który jakoby bez wiedzy reszty zespołu opublikował artykuł za serwerze arXiv pod koniec lipca. Dochodzenie ma zająć około sześciu miesięcy. 

Reklama

Nadprzewodnik mający działać w temperaturze pokojowej

Nadprzewodnik działający w temperaturze pokojowej to materiał, który mógłby odegrać niezwykłą rolę dla światowego przemysłu energetycznego. Dostępne do tej pory nadprzewodniki wymagają niewiarygodnie niskich temperatur i niezwykle wysokich ciśnień, co sprawia, że ich zastosowanie zamyka się praktycznie do warunków laboratoryjnych.  

LK-99 miał rzekomo być pierwszym w historii nadprzewodnikiem działającym w temperaturze pokojowej. Jest to zsyntetyzowany związek miedzi, ołowiu, fosforu i tlenu, który według jego twórców mógłby służyć jako nadprzewodnik w temperaturach do 127 stopni Celsjusza. 

Koreańscy naukowcy zamieścili w opublikowanym artykule instrukcję stworzenia LK-99, jednak do tej pory wszelkie próby odtworzenia materiału podejmowane przez zespoły z różnych krajów spełzły na niczym, jak donosi „Nature”.  

Jak się okazuje, to nie jest pierwszy raz, kiedy naukowcy chwalą się odkryciem nadprzewodnika działającego w temperaturze pokojowej. Na początku roku zespół badaczy z Uniwersytetu w Rochester twierdził, że udało im się stworzyć taki materiał. Jednak jak informuje New York Times, ich artykuł został wycofany z czasopism naukowych.  

Niezależnie od tego, czy to odkrycie jest fałszywe, czy nie, odegrało znaczącą rolę w świecie nauki. Społeczność naukowa na całym świecie została zmobilizowana do stworzenia nadprzewodnika działającego w temperaturze pokojowej. W związku z czym jego zbudowanie staje się coraz bardziej prawdopodobne.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama