Smartwatch zamiast lekarza? Może wykrywać i monitorować Parkinsona

Jak wynika z nowego badania, smartwatche mogą wykrywać objawy choroby Parkinsona i umożliwiać naukowcom lepsze zrozumienie sposobów leczenia tej choroby.

Smartwatche z punktu widzenia medycyny potrafią więcej, niż się nam wydaje
Smartwatche z punktu widzenia medycyny potrafią więcej, niż się nam wydajemateriały promocyjne

Neurolodzy z Centrum Medycznego Uniwersytetu Rochester w USA wykorzystali zegarek Apple Watch połączony z iPhonem do monitorowania przez rok 82 osób z wczesną nieleczoną chorobą Parkinsona i 50 osób z grupy kontrolnej dobranych pod względem wieku. Jak wyjaśniają, te powszechnie dostępne urządzenia, a prawdopodobnie również wiele innych modeli, umożliwiają wyjściową ocenę chodu, drżenia, stukania palcami i mowy.

Smartfony i smartwatche w służbie medycyny

A to właśnie te elementy zdradzają główne objawy choroby Parkinsona, czyli drżenie, które zwykle rozpoczyna się w dłoni lub ramieniu i występuje częściej, gdy kończyna jest zrelaksowana i odpoczywa; spowolnienie ruchu (bradykinezja) - ruchy fizyczne są znacznie wolniejsze niż normalnie, co może utrudniać codzienne zadania i skutkować charakterystycznym powolnym szurającym krokiem i bardzo małymi krokami oraz sztywność mięśni - sztywność i napięcie mięśni, które mogą utrudniać poruszanie się i mimikę oraz powodować bolesne skurcze mięśni (dystonia).

Wydłuża się lista wczesnych objawów choroby Parkinsona
Wydłuża się lista wczesnych objawów choroby Parkinsona123RF/PICSEL

Nowe technologie diagnozują choroby

Jak wyjaśnia Jamie Adams, profesor nadzwyczajna neurologii w Centrum Medycznym Uniwersytetu Rochester, tego typu środki cyfrowe dają nadzieję na zapewnienie obiektywnych, czułych i rzeczywistych wskaźników postępu choroby Parkinsona. Badanie jej zespołu pokazuje zaś, że inteligentne zegarki i smartfony mogą zdalnie monitorować i wykrywać zmiany w wielu obszarach choroby, pomagając w ewaluacji skuteczności terapii.

To badanie przybliża nas do posiadania znaczących środków cyfrowych do przyszłego wykorzystania w badaniach klinicznych choroby Parkinsona, co może przyspieszyć rozwój terapii i szybciej zapewnić leczenie naszym pacjentom
dodaje.

Dane zebrane przez urządzenia wykazały, że pacjenci z wczesną chorobą Parkinsona doświadczyli znacznego pogorszenia parametrów chodu, nasilenia drżenia i umiarkowanych zmian w mowie. Smartwatch był w stanie wykryć zmniejszenie ruchu ramion, charakterystyczną cechę choroby oraz aktywność w postaci liczby codziennych kroków.

Wyniki opublikowano w czasopiśmie Parkinson’s Disease w badaniu zatytułowanym "Używanie smartwatcha i smartfona do oceny wczesnej choroby Parkinsona w badaniu WATCH-PD w ciągu 12 miesięcy".

***

Co myślisz o pracy redakcji Geekweeka? Oceń nas! Twoje zdanie ma dla nas znaczenie.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Rolnictwo przyszłości. Białko wytwarzane w laboratorium niemal „z powietrza”AFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas