Starożytne flety z kości znaleziono w Izraelu. Liczą 12 000 lat

W Izraelu odkryto niesamowity zbiór maleńkich fletów wrzeźbionych z kości ptaków. Są one jednymi z najstarszych okazów na świecie. Co więcej, dźwięki przez nie wydawane przypominają odgłosy drapieżnych ptaków.

W stercie 1100 ptasich kości znaleźli flety
W stercie 1100 ptasich kości znaleźli flety123RF/PICSEL

Kolekcja niezwykłych fletów

Archeolodzy odkryli w Izraelu kolekcję małych fletów wyrzeźbionych z kości ptaków, które używane były prawdopodobnie przez Natufijczyków około 12 000 lat temu. Gdy badacze spróbowali na nich zagrać, okazało się, że artefakty naśladują dźwięki wydawane przez niektóre drapieżne ptaki.

To było bardzo wzruszające, kiedy zagrałem to po raz pierwszy i usłyszałem dźwięk, który Natufijczycy wydali 12 000 lat temu.

Do odkrycia doszło w miejscu zwanym Eynan-Mallaha (znane również jako Ain Mallaha). Niegdyś te tereny okupowane były przez Natufijczyków, czyli grupę kulturową stanowiącą jedną z ostatnich grup łowiecko-zbierackich w Lewancie. Lewant to region, który obejmuje ziemie wokół wschodniej części Morza Śródziemnego.

Sterta ptasich kości skrywała bezcenne artefakty

Miejsce to zostało odkryte już w latach 50. XX wieku i od tamtego czasu oddawane było intensywnym badaniom. Dlatego też archeolodzy byli bardzo zdziwieni, gdy okazało się, że w stercie 1100 ptasich kości znaleźli flety.  Znaleziono 6 fletów, z których tylko jeden był w pełni nienaruszony, mierzy mniej niż 65 milimetrów długości. Jest naprawdę malutki.

Są to prawdopodobnie jedne z najmniejszych znanych dziś prehistorycznych instrumentów dźwiękowych. Z powodu pozostałości ochry wiemy, że były prawdopodobnie pomalowane na czerwono. Ze względu na zużycie sądzimy, że mogły być przyczepione do sznurka i często używane.
Laurent Davin , doktor habilitowany archeologii we Francuskim Centrum Badawczym w Jerozolimie.

Podczas gry na tych fletach wydobywały się z nich wysokie dźwięk, który archeolodzy porównali do tych, jakie wydają krogulce euroazjatyckie, ptaki z rodziny jastrzębiowatych i pustułki zwyczajne, ptaki drapieżne z rodziny sokołowatych. Kości na flety były dobierane w taki sposób, aby uzyskany dźwięk był wysoki, większe kości dawałyby głębsze dźwięki.

Muzyka sprzed 12 000 lat

Aby współcześnie usłyszeć te melodie sprzed tysięcy lat, wykonane zostały repliki fletów, dzięki wyspecjalizowanemu oprogramowaniu komputerowemu. Zmierzona została analiza widmowa dźwięków, aż do uzyskania pożądanego brzmienia przypominającego odgłos sokoła.

Archeolodzy przypuszczają, że Natufijczycy używali fletów podczas polowań. Dzięki nim tworzyli muzykę bądź komunikowali się z ptactwem. Ta grupa kulturowa bardzo ceniła wszelkie ptactwo, o czym świadczą między innymi liczne ozdoby wykonane ze szponów, które zostały odkryte w tym samym miejscu co flety.

Te artefakty są naprawdę ważne, ponieważ są jedynymi wyraźnie zidentyfikowanymi instrumentami dźwiękowymi w prehistorii całego Lewantu i najstarszymi instrumentami dźwiękowymi naśladującymi śpiew ptaków na świecie. Opowiadają nam o wynalazczości i znajomości akustyki Natufijczyków, a także o ich technicznej precyzji. Świadczą też o związku Natufijczyków z symbolicznie cenionymi ptakami drapieżnymi, o tym, jak się z nimi komunikują, czy jak wydawane przez nie dźwięki zostały zintegrowane z muzyką natufijską.
„Słodycze z łyżeczki”. Śródziemnomorski deser z tradycjamiDOUNIA MAHIEDDINE / AFPTV / AFPAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas