Starzejemy się skokowo. 44 i 60 lat to ważne granice wieku

Proces starzenia się człowieka postępuje stopniowo przez całe życie, ale jeśli pewnego dnia obudzicie się z przeświadczeniem, że nagle przybyło wam lat, to możecie mieć rację. Według nowych badań nad zmianami molekularnymi związanymi ze starzeniem się, opublikowanych na łamach czasopisma naukowego "Nature Aging", doświadczamy dwóch drastycznych skoków - jednego po skończeniu 44 lat i drugiego w wieku 60 lat.

Starzenie to złożony proces

Starzenie się jest zjawiskiem złożonym i związanym z rosnącym ryzykiem wszelkiego rodzaju chorób. Autorzy badania chcieli zaś lepiej zrozumieć, jakie zmiany w nas zachodzą i w jaki sposób, aby lepiej łagodzić i leczyć te dolegliwości. W tym celu monitorowali grupę 108 dorosłych, którzy przez kilka lat co kilka miesięcy oddawali próbki biologiczne. 

Dwa okresy drastycznych zmian

Zauważyli, że w przypadku niektórych schorzeń, takich jak choroba Alzheimera i choroby układu krążenia, ryzyko nie wzrasta stopniowo z upływem czasu, lecz gwałtownie wzrasta po osiągnięciu pewnego wieku. Postanowili więc przyjrzeć się bliżej biomarkerom starzenia, aby sprawdzić, czy uda im się zidentyfikować powiązane zmiany.  

Reklama

Korzystając z próbek swojej kohorty, śledzili różne rodzaje biomolekuł - RNA, białka, lipidy oraz taksony mikrobiomu jelitowego, skórnego, nosowego i jamy ustnej, co daje łącznie 135 239 cech biologicznych. Szukając na ich podstawie wzorców zmian odkryli, że następuje bardzo wyraźna zmiana w liczebności wielu różnych rodzajów cząsteczek w organizmie człowieka na dwóch odrębnych etapach

40. i 60. rok życia przynosi ogromne zmiany

Ok. 81 proc. wszystkich badanych cząsteczek wykazywało zmiany na jednym lub obu etapach - zmiany osiągnęły szczyt w połowie lat 40. i ponownie na początku lat 60., przy czym miały nieco inny profil. Szczyt połowy lat 40. wykazał zmiany w cząsteczkach związane z metabolizmem lipidów, kofeiny i alkoholu, a także chorobami układu krążenia oraz dysfunkcjami skóry i mięśni. Szczyt aktywności na początku lat 60. był związany z metabolizmem węglowodanów i kofeiny, chorobami układu krążenia, skórą i mięśniami, regulacją układu odpornościowego i funkcją nerek.

I chociaż u kobiet pierwszy z tych okresów pokrywa się z menopauzą, badacze przekonują, że mężczyźni też przechodzą znaczące zmiany molekularne w tym samym wieku. To sugeruje, że chociaż menopauza lub okres okołomenopauzalny mogą przyczyniać się do zmian obserwowanych u kobiet po czterdziestce, istnieją prawdopodobnie inne, bardziej znaczące czynniki wpływające na te zmiany zarówno u mężczyzn, jak i kobiet.

***

Co myślisz o pracy redakcji Geekweeka? Oceń nas! Twoje zdanie ma dla nas znaczenie. 

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: starzenie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy