Reklama

Sukces polskiej drużyny w międzynarodowych zawodach związanych z energią wiatrową

Drużyna GUST z Politechniki Łódzkiej stanęła na podium prestiżowego międzynarodowego konkursu International Small Wind Turbine Contest 2022. Studenci są pionierami Polskiej Myśli Technologicznej związanej z energią wiatrową.

Konkurs był organizowany przez Delft University of Technology w Holandii. Dwudziestoosobowa drużyna z Polski zajęła drugie miejsce wyprzedzając drużyny z Egiptu, Danii, Niemiec i Holandii. Zwycięzcą została drużyna z Kanady, z Uniwersytetu w Toronto.

Zespół z Politechniki Łódzkiej zaprezentował przydomową czterołopatową turbinę wiatrową o poziomej osi obrotu. Ze względu na geometrię łopat, turbina została zaprezentowana w dwóch różnych wersjach. Najlepszym wariantem okazała się wersja z "najnowszą geometrią łopat ze skośnym zakończeniem".

Reklama

Podczas zawodów prototyp turbiny wyprodukował ponad 1 KW energii elektrycznej przy prędkości wiatru dochodzącej do 13 m/s. Okazało się, że jest to najlepszy wynik spośród wszystkich drużyn. Ponadto polska drużyna pobiła swój rekord w jej siedmioletniej działalności.

Ponadto studenci zaprezentowali wyniki swojej pracy podczas międzynarodowej konferencji TORQUE, która zrzesza pionierów energii wiatrowej z całego świata i była organizowana w ramach zawodów. Jak sami mówią "drużyna nie zwalnia tempa" i będzie nadal pracować nad ulepszeniem zbudowanego przez siebie sprzętu.

Polska drużyna z Politechniki Łódzkiej - GUST

Drużyna GUST (Generative Urban Small Turbine) zrzesza studentów z kilku wydziałów Politechniki Łódzkiej i funkcjonuje w ramach Studenckiego Koła Naukowego Energetyków.

Zespół zajmuje się rozwiązywaniem problemów związanych z energią wiatrową, jednocześnie studenci rozwijają własne umiejętności inżynierskie i zdobywają niezbędne doświadczenie.

INTERIA.PL/informacje prasowe

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy