Syndrom krótkiego kręgosłupa: Nietypowa psia wada genetyczna

Syndrom krótkiego kręgosłupa to niezwykle rzadkie schorzenie występujące u psów. Osobniki nim dotknięte nie przypominają tych, których na co dzień spotykamy, idąc ulicą. Charakteryzuje je zanik szyi oraz skrócone tylne łapy, a swoim wyglądem intrygują wielu.

Pies wyglądający dosyć nietypowo
Pies wyglądający dosyć nietypowoYouTube

Poważne problemy z kręgosłupem nie dotykają oczywiście wyłącznie ludzi, ale także zwierzęta, które mogą z tego powodu mocno cierpieć. Skrajnym przykładem deformacji tego elementu układu szkieletowego jest syndrom krótkiego kręgosłupa.

Schorzenie zaobserwowano dotychczas u zaledwie około 30 psów na całym świecie - występuje więc ono niezwykle rzadko. W związku z tym również nie zbyt wiele wiadomo na jego temat.

Na czym polega ta choroba? Kręgi kręgosłupa są silnie ściśnięte i dodatkowo swoją konsystencją bardziej przypominają chrząstki niż kości. Przez ten fakt, zaczynają się one łączyć i prowadzi to do ograniczenia ruchu tych zwierząt.

Oczywiście ta kompresja powoduje także skrócenie kręgosłupa, dlatego psy wyglądają jakby nie posiadały szyi. Osobnik musi obrócić całe swoje ciało za każdym razem, gdy chce spojrzeć w którymś kierunku.

Ogon czasami nawet nie występuje, natomiast jeśli się pojawi to niewielki i zazwyczaj zakręcony jak korkociąg. Kończyny mają w miarę zwyczajne rozmiary, w związku z czym psy są normalnej wysokości.

Przez te deformacje czworonożne pupile mogą nie potrafić jeść z ziemi czy grać w gry związane z podnoszeniem czegoś z podłoża. Jednak kochającym właścicielom nie powinno to przeszkadzać.

Co ciekawe, najstarsze udokumentowane przypadek tego schorzenia pochodzi już z XVII wieku. Przez tyle lat niewiele dowiedzieliśmy się o jego przyczynie, ale niedawne badania wskazują jako jeden z powodów intensywny chów wsobny.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas