Technologia współpracuje z naturą. Co daje nam śledzenie ptaków?

Natura i technologia wbrew pozorom coraz częściej się przenikają. O ile często rozwój odbywa się kosztem fauny i flory, to nowinki technologiczne pomagają ograniczać negatywne skutki działalności człowieka. Przykładem jest badanie ptaków i tego, jak można im pomóc.

Badania wędrówek ptaków mogą pomóc w ich ochronie /Fot. NOAA
Badania wędrówek ptaków mogą pomóc w ich ochronie /Fot. NOAAmateriały prasowe

Ptaki są wśród nas — mieszkają nie tylko na dzikich terenach, ale potrafią również zadomowić się w miastach, terenach przemysłowych. Często odwiedzają nasze balkony czy ogrody. Bywa, że szukają pokarmu i schronienia, innym razem oddają się standardowym ptasim czynnościom, jak składanie jaj czy śpiew. Niestety, rozwój ludzkich siedlisk jest dla nich coraz większym problemem.

Technologia na straży natury

Powstawanie miejskich aglomeracji, fabryk i innych efektów ludzkiej działalności potrafi być katastrofalny w skutkach dla ptaków. Na pomoc przychodzi... technologia. Okazuje się, że odpowiednie wykorzystanie nowinek może przysłużyć się zarówno latającym stworzeniom, jak i nam. Chodzi o urządzenia do śledzenia ptasich wędrówek.

Obserwujemy pasaże milionów ptaków nad naszymi głowami. Widzimy, że podróżują, ale nie wiemy, kiedy i gdzie będą. Powoli zaczynamy rozumieć, że powietrze jest dla ptaków znacznie bardziej istotnym środowiskiem od ziemi.
Dr Cecilia Nilsson, biolog Uniwersytetu Kopenhaskiego

Okazuje się, że chcąc pomóc ptasim przyjaciołom, należy, na wzór astronomów, spojrzeć wysoko w górę. To z przestrzenią powietrzną ptactwo wiąże najważniejszy element swojego istnienia. W jaki sposób człowiek może wykorzystać nowoczesne rozwiązania w tym obszarze?

Kluczem jest wędrówka

Naukowcy pracują nad dokładnym badaniem wędrówek ptaków. Odpowiednie śledzenie ich tras, a także harmonogramu pozwoli bardzo skuteczne antycypowanie zachowań grup wynoszących niekiedy wiele tysięcy osobników. Mając właściwe plany, można podjąć celne działania.

W tym wypadku do gry wchodzi ludzka infrastruktura, a konkretniej ta, której działanie okazuje się przeszkodą w funkcjonowaniu ptaków w locie. Przykładem są, chociażby, turbiny wiatrowe, czy lotnictwo cywilne.

Migracja ptaków ma miejsce w trakcie kilku nocy w maju oraz później pod koniec września. Wiedza na temat tego, kiedy i gdzie może pozwolić nam na zaprojektowanie trasy przelotu, a co za tym idzie dostosowanie infrastruktury na jej drodze. Ograniczenie prac turbin wiatrowych, wyłączenie świateł czy zmniejszenie częstotliwości ruchu lotniczego mogą okazać się bardzo pomocne.
Dr Cecilia Nilsson, biolog Uniwersytetu Kopenhaskiego

To nie koniec badań

Życie ptaków i ich zachowania stały się obiektem dużego zainteresowania naukowców. Wszystko odbywa się za sprawą miniaturyzacji urządzeń. Technologia znajduje coraz większe zastosowanie w przypadku badania nie tylko wielkich grup, ale i poszczególnych osobników.

Na szczególną uwagę zasługuje projekt, którego celem jest badanie ilości dwutlenku węgla w wydychanym przez ptaki powietrzu. Pozwala to obliczyć m.in. zapotrzebowanie tlenowe poszczególnych gatunków. Jeżeli mowa o tlenie i powietrzu, zmiany klimatyczne same nasuwają się na myśl.

Zwierzęta tak mocno związane z przestrzenią powietrzną najmocniej odczują pogarszającą się jakość powietrza. Już od dawna wiadomo, że zapotrzebowanie energetyczne i tlenowe ptaków w locie jest o wiele większe, niż analogicznie w przypadku zwierząt poruszających się po ziemi. Pozostaje trzymać kciuki za rozwój nauki w tym segmencie i dalece idące zmiany, mające na celu ochronę latających stworzeń.

Zaćmienie Słońca. Fascynujący spektakl przyrody NIR KAFRI / AFPTV / AFPAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas