Tolerancja pawianów gwinejskich, szowinizm pawianów płaszczowych
Naukowcy postanowili bliżej przyjrzeć się pawianom gwinejskim i zbadać ich zachowanie w grupie. Okazało się, że decyzje podejmowane zarówno przez samców, jak i samice kończyły się identycznym odsetkiem skuteczności. Co ciekawe, taka tolerancja odróżnia wspomniany gatunek od pawianów płaszczowych, które śmiało można nazwać szowinistycznymi.
Badacze przed dwa lata obserwowali w senegalskim Parku Narodowym Niokolo-Koba grupę pawianów gwinejskich liczącą dokładnie 131 osobników i odnotowali wśród nich łącznie 146 prób zainicjowania grupowego odejścia, z których 121 zakończyło się sukcesem.
Pod hasłem "inicjacja grupowego odejścia" naukowcy rozumieli sytuację, w której małpy przez co najmniej 15 minut pozostawały w jednym miejscu, aż w końcu któryś osobnik postanowił opuścić stado. Gdy za pawianem ruszyła reszta grupy lub co najmniej jej część, próbę uznawano za udaną.
Samce podejmowały takie próby około dwa razy częściej od samic, jednak nie wpływało to na skuteczność działań, gdyż ta dla obu płci była bardzo zbliżona i wynosiła ponad 80 proc. Oznacza to, że płeć nie miała wpływu na powodzenia działania u wspomnianych małp.
Taka tolerancja wśród zwierząt nie jest wcale czymś oczywistym, gdyż dla przykładu pawiany płaszczowe żyjące po drugiej stronie Afryki funkcjonują w praktycznie całkowitym patriarchacie.
Samce podporządkowują sobie samice, a gdy te oddalą się za daleko, zaganiają je z powrotem, często używając przy tym przemocy. Można śmiało stwierdzić, że pawiany płci męskiej zachowują się zupełnie tak, jakby dostały małpiego rozumu.