Trzęsienie ziemi na Maderze. Zaskoczyło mieszkańców o 4 rano

Na Maderze wystąpiło trzęsienie ziemi o sile 5,3 w skali Richtera. Wstrząsy odnotowano 16 lutego wczesnym porankiem o 4:32 czasu miejscowego. Epicentrum trzęsienia znajdowało się kilkadziesiąt kilometrów na południe od wyspy. Intensywne wstrząsy odczuli wszyscy mieszkańcy Madery, ponieważ hipocentrum trzęsienia znajdowało się płytko pod powierzchnią ziemi.

Trzęsienie ziemi na Maderze
Trzęsienie ziemi na MaderzeTwitter
Na Maderze wystąpiło trzęsienie ziemi o sile najprawdopodobniej 5,3 w skali Richtera
Na Maderze wystąpiło trzęsienie ziemi o sile najprawdopodobniej 5,3 w skali Richtera123RF/PICSEL

Wczesnym ranem o 4:32 czasu lokalnego odnotowano trzęsienie ziemi w okolicach Madery na środku Oceanu Atlantyckiego. Wstrząsy odczuli wszyscy mieszkańcy wyspy. Najbliżej epicentrum trzęsienia znajdowała się stolica Madery, Funchal.

Jak podaje serwis Volcano Discovery, trzęsienie ziemi było o sile 5,3 w skali Richtera. Pomimo relatywnie niewielkiej mocy było ono bardzo odczuwalne. Powodem tego jest fakt, że hipocentrum znajdowało się bardzo płytko - na głębokości jedynie pięciu kilometrów.

Sejsmolodzy z wielu krajów obecnie badają przyczyny i siłę kataklizmu. Centra badawcze podają zróżnicowaną siłę wstrząsów od 4,8 do 6,1. Rozrzut danych wynika z dość wczesnego rozpoznania - na wiarygodne dane należy poczekać jeszcze kilka godzin.

Jednakże trzęsienie o takiej mocy nie powoduje zazwyczaj olbrzymich strat w infrastrukturze. Poza spadającymi przedmiotami z półek i silnie odczuwalnymi wstrząsami, nic więcej mieszkańcom Madery nie groziło.

Trzęsienie ziemi na Maderze. Ogromne zaskoczenie

Z uwagi na to, że wstrząsy pojawiły się nagle w środku nocy i obudziły wiele osób, mieszkańcy w pierwszej kolejności byli zdezorientowani panującą sytuacją. W mediach społecznościowych zaczęły pojawiać się wpisy osób, które były dosłownie przerażone.

Niektórzy zwracali uwagę, że dzisiejsze wstrząsy były silniejsze od tych, z którymi zazwyczaj mają do czynienia.

Madera jest wyspą pochodzenia wulkanicznego. Chociaż nie odnotowuje się już żadnych erupcji wulkanów na jej obszarze, to jest to nadal obszar niespokojny sejsmicznie.

Należąca do Portugalii wyspa jest popularnym kierunkiem turystycznym. Zyski z turystyki stanowią co najmniej jedną piątą całkowitych przychodów tej niewielkiej atlantyckiej gospodarki.

„Polacy za granicą”: Jej murale zdobią ściany Madalena do MarPolsat Play
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas