Twierdzą, że znaleźli sposób na wygraną na loterii. Wystarczy 27 zakładów
Dwóch brytyjskich matematyków twierdzi, że odkryli wzór na „gwarantowany sposób wygrania gotówki”. W tym celu analizowali brytyjską loterię narodową i udało im się wygenerować 27 kombinacji liczb, które mają zagwarantować wygraną. Co ciekawe, twierdzą, że ich osobiście gra na loterii w ogóle nie interesuje.
Wygrana na loterii zawsze jest wynikiem przypadku?
Każdy z nas kupuje losy na loterii z nadzieją, że tym razem się uda! I o tyle, o ile, dla niektórych to jedynie zabawa, inni zaczynają się uzależniać. Tymczasem prawdopodobieństwo wygrania głównej nagrody na loterii wynosi prawie 1 do 14 milionów. Nie za dużo trzeba przyznać...
Jednak co chwilę słyszymy w mediach, że ktoś wygrywa. Ci nieliczni szczęściarze naprawdę stanowią maleńki odsetek społeczeństwa. Co jakiś czas natomiast pojawiają się słuchy na temat nowego systemu kupowania zakładów, które zazwyczaj stanowią próbę naciągnięcia nas na dodatkowe koszty. Czy aby na pewno wygrana na loterii to zawsze wynik przypadku? Tych dwóch matematyków twierdzi, że niekoniecznie, wystarczy odpowiedni wzór.
Wzór na wygraną na loterii
Dwóch matematyków, David Cushing i David Stewart z Uniwersytetu w Manchesterze twierdzi, że wystarczy kupić jedynie 27 losów z konkretnymi kombinacjami liczb, żeby zagwarantować sobie wygraną. Artykuł na ten temat został opublikowany w czasopiśmie „New Scientist” w lipcu 2023, natomiast ponownie ukazał się 26 grudnia 2023 roku.
Ich pomysł opiera się na polu matematycznym zwanym skończoną geometrią i polega na umieszczeniu każdej z liczb od 1 do 59 w parach lub trójkach w punkcie należącym do jednego z pięciu kształtów geometrycznych, a następnie użyciu ich do wygenerowania losów na loterię w oparciu o linie w kształtach. Pięć kształtów oferuje 27 takich linii, co oznacza, że 27 losów zakupionych przy użyciu tych numerów za 54 GBP trafi każdą możliwą zwycięską kombinację dwóch liczb.
System nie gwarantuje głównej wygranej
Należy tutaj podkreślić, że wygrana nie oznacza głównej nagrody, a jakąkolwiek sumę, która uda się ustrzelić. Dlatego też nawet jak wydamy ponad 80 złotych na zakłady w Lotto, nie gwarantuje to nam, że inwestycja się zwróci. Korzystanie z tego systemu może przynieść wygraną, ale jest to równie dobry sposób na utratę pieniędzy. Co ciekawe, sami matematycy nigdy nie wykorzystali swoich liczb do kupowania losów, ich zainteresowanie loterią jest czysto naukowe.
27 wykupionych losów może zapewnić ci zwrot części zainwestowanej sumy, jednak w 99 przypadkach nie udaje się odzyskać wszystkich pieniędzy. Samo odkrycie jest niezwykle interesujące dla matematyków. W swoich badaniach wykorzystali pięćdziesięcioletni język programowania o nazwie Prolog.