Tylko kobiety będą latać na Marsa? Sugerują to nowe wyniki badań

Naukowcy twierdzą, że kobiety w trakcie misji załogowych zużywają zdecydowanie mniej niezbędnych do życia zasobów, aniżeli mężczyźni. Skutkuje to osiągnięciem szeregu korzyści operacyjnych.

Kto poleci w pierwszej załogowej misji na Marsa?
Kto poleci w pierwszej załogowej misji na Marsa?123RF/PICSEL

Ludzkość ma w planach przeprowadzenie pierwszej załogowej misji na Marsa. Oprócz wszelkich koniecznych do rozwiązania kwestii technologicznych naukowcy badają również jakie osoby należy wysłać na tak niebezpieczną i długą wyprawę w kosmos. Przyszli astronauci i astronautki lecąc na Czerwoną Planetę, będą musieli żyć na stosunkowo ciasnym i odizolowanym statku kosmicznym przez około siedem miesięcy.

Pierwsze pomysły, by wysyłać w kosmos wyłącznie kobiety, pojawił się już w 1950 roku. Wówczas kierownictwo Specjalnego Komitetu ds. Nauk o Życiu z NASA stwierdzało, że kobiety pod niemal każdym względem są lepiej przystosowane do lotów w kosmos, aniżeli mężczyźni. Argumentami przemawiającymi za tym była m.in. mniejsza masa i wielkość kobiet, mniejsze zużycie tlenu, czy mniejsze zapotrzebowanie kaloryczne.

Wszystkie te aspekty zdecydowanie służą zaoszczędzeniu niezbędnych do życia zasobów. Dodatkowo kobiety są bardziej odporne na stres oraz na wystąpienie ataku serca. Mimo tych wszystkich wskazań pierwszą amerykańską astronautką została Sally Ride - lot kosmiczny odbył się dopiero 18 czerwca 1983 roku.

Ostatnio opublikowane wyniki badań potwierdzają wstępne ustalenia z 1950 roku. Naukowcy sugerują, że przyszłymi astronautami podróżującymi na Czerwoną Planetę powinny być właśnie kobiety. Nowe analizy dotyczyły oszacowania zapotrzebowania na wodę u mężczyzn i kobiet, zużycia tlenu, produkcji ciepła, całkowitego wydatku energetycznego oraz produkcji dwutlenku węgla. Badacze zaobserwowali, że już sam rozmiar ciała jest wystarczający, by zmieniły się wszystkie wymienione aspekty.

U mężczyzn notowano średnio o 30 proc. większy całkowity wydatek energetyczny, zużycie tlenu wzrastało u nich o 60 proc., produkcja dwutlenku węgla wzrastała również o 60 proc. Z kolei zapotrzebowanie na wodę było większe o około 17 proc., aniżeli u kobiet. Dodatkowo kobiety mają średnio 41 proc. mniejsze zapotrzebowanie na składniki odżywcze.

Inżynierowie z NASA podkreślają, że obecnie dąży się do zmniejszenia zarówno kabin na statkach kosmicznych, jak i również przyszłych modułów mieszkalnych budowanych na powierzchni Marsa, więc mniejsze wymiary przyszłych astronautów oraz mniejsze zużycie zasobów może się okazać niezbędne do pomyślnego przeprowadzenia misji. Naukowcy zauważają również, że astronauci będą bazować wyłącznie na zasobach zabranych z Ziemi, zatem liczy się dosłownie każdy dodatkowy kilogram. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym Scientific Reports.

Petros Psyllos o sztucznej inteligencji: Każda technologia jest obosiecznaRMF FMRMF
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas