Utrata zębów fatalna dla serca. Ujawnili zaskakujący związek
Nowa analiza wykazała, że poważna utrata zębów, co może się zdarzyć np. w starszym wieku, jest związana z większym ryzykiem śmierci z powodu chorób serca, udaru mózgu i innych śmiertelnych zdarzeń sercowych.
Naukowcy jakiś czas temu ustalili związek między brakiem jednego lub większej liczby zębów a większym ryzykiem chorób serca i szerzej chorób układu krążenia. Nie od dziś zły stan zdrowia jamy ustnej jest też znanym czynnikiem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, czyli grupy schorzeń wpływających na serce i naczynia krwionośne, które łącznie stanowią główną przyczynę zgonów na świecie.
I chociaż połączenie to może wydawać się dziwne, najprawdopodobniej chodzi o fakt, że utrata zębów lub zła higiena jamy ustnej pozwalają patogenom przedostać się do dziąseł, a następnie układu krążenia i powodować infekcje wywołujące stan zapalny, który może wpływać na serce. Istnieje jednak także wiele innych czynników wpływających na zdrowie serca i ryzyko chorób układu krążenia, od palenia i ćwiczeń fizycznych po cukrzycę, poziom cholesterolu i ciśnienie krwi.
Stan uzębienia a zdrowie serca
Utrudnia to badaczom ustalenie, czy rzeczywiście istnieje związek przyczynowy między utratą zębów a chorobami układu krążenia. Niektóre badania sugerują, że nie - związek między utratą zębów a chorobami układu krążenia zniknął po uwzględnieniu palenia w analizie przeprowadzonej w 2018 r. - podczas gdy inne dostarczyły dowodów potwierdzających związek przyczynowy.
Nowe badanie jest niejako próbą wyjaśnienia niektórych z tych sprzeczności, a badacze skupili się tu na znacznej utracie zębów, łącząc dane z 12 opublikowanych badań, z których każde dotyczyło wyników leczenia jamy ustnej i chorób układu krążenia przez okres od 3 do 49 lat. Efekt? Utrata większej liczby zębów, co może się zdarzyć w starszym wieku, została powiązana z większym ryzykiem śmierci z powodu chorób serca, udaru mózgu i innych śmiertelnych zdarzeń sercowych.
Nasze odkrycia wyraźnie pokazują, że utrata zębów to nie tylko problem stomatologiczny, ale i istotny czynnik prognostyczny śmiertelności z powodu chorób sercowo-naczyniowych
Chroń zęby za wszelką cenę
Analiza opisana w czasopiśmie Journal of Endodontics wykazała, że ryzyko śmierci z powodu chorób serca u osób, które utraciły wszystkie lub większość zębów, było o 66 proc. wyższe w porównaniu z osobami, które utraciły tylko kilka lub nie utraciły ich wcale. Zależność ta była inna w pięciu badaniach z udziałem osób, którym pozostało mniej niż 10 zębów, jednak zwiększone ryzyko śmierci z powodu chorób układu krążenia pozostało widoczne.
We wszystkich 12 badaniach objętych analizą uwzględniono wiek i palenie tytoniu, a 10 z nich uwzględniało co najmniej pięć kluczowych czynników zakłócających związanych z ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych. Kiedy naukowcy sprawdzili, czy czynniki te wpływają na ich wyniki, okazało się, że zwiększone ryzyko utrzymywało się, "co potwierdza wpływ utraty zębów na śmiertelność z powodu chorób sercowo-naczyniowych".
Chociaż ta analiza badań obserwacyjnych może jedynie wskazać powiązania, a nie bezpośrednie przyczyny, sugeruje, że globalnemu obciążeniu chorobami układu krążenia można częściowo zaradzić poprzez poprawę zdrowia jamy ustnej i że "nie można lekceważyć ratowania zębów i utrzymywania optymalnego zdrowia jamy ustnej".