Utrata zębów fatalna dla serca. Ujawnili zaskakujący związek
Nowa analiza wykazała, że poważna utrata zębów, co może się zdarzyć np. w starszym wieku, jest związana z większym ryzykiem śmierci z powodu chorób serca, udaru mózgu i innych śmiertelnych zdarzeń sercowych.
Naukowcy jakiś czas temu ustalili związek między brakiem jednego lub większej liczby zębów a większym ryzykiem chorób serca i szerzej chorób układu krążenia. Nie od dziś zły stan zdrowia jamy ustnej jest też znanym czynnikiem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, czyli grupy schorzeń wpływających na serce i naczynia krwionośne, które łącznie stanowią główną przyczynę zgonów na świecie.
I chociaż połączenie to może wydawać się dziwne, najprawdopodobniej chodzi o fakt, że utrata zębów lub zła higiena jamy ustnej pozwalają patogenom przedostać się do dziąseł, a następnie układu krążenia i powodować infekcje wywołujące stan zapalny, który może wpływać na serce. Istnieje jednak także wiele innych czynników wpływających na zdrowie serca i ryzyko chorób układu krążenia, od palenia i ćwiczeń fizycznych po cukrzycę, poziom cholesterolu i ciśnienie krwi.
Utrudnia to badaczom ustalenie, czy rzeczywiście istnieje związek przyczynowy między utratą zębów a chorobami układu krążenia. Niektóre badania sugerują, że nie - związek między utratą zębów a chorobami układu krążenia zniknął po uwzględnieniu palenia w analizie przeprowadzonej w 2018 r. - podczas gdy inne dostarczyły dowodów potwierdzających związek przyczynowy.