Z tych drożdży chleba nie będzie. Mają w sobie ludzki gen i rosną jak szalone

Naukowcy z holenderskiej uczelni wszczepili drożdżom ludzkie geny. To pierwszy taki eksperyment na świecie. Ale po co to w ogóle zrobili?

Z tych drożdży chleba nie będzie. Badacze wszczepili do ich komórek ludzki gen, między innymi po to, by lepiej badać powstawanie nowotworów
Z tych drożdży chleba nie będzie. Badacze wszczepili do ich komórek ludzki gen, między innymi po to, by lepiej badać powstawanie nowotworów123RF/PICSEL123RF/PICSEL

Grupa badaczy z holenderskiego Uniwersytetu Technicznego w Delft wszczepiła do komórek drożdży gen z ludzkich mięśni. To gen odpowiadający za rozkładanie cukrów w celu wytworzenia energii. I jednocześnie ten sam gen, który wykorzystuje większość nowotworów.

Naukowcy zrobili to właśnie po to, by móc lepiej badać powstawanie nowotworów i skuteczność skierowanych przeciwko nim leków.

“To może wydawać się dziwne, bo drożdże są organizmami jednokomórkowymi, a ludzie są znacznie bardziej złożonymi organizmami. Jednak komórki działają na bardzo podobnych zasadach", mówi Pascale Daran-Lapujade, główna autorka pracy opublikowanej w  “Cell Reports".

Drożdże są o wiele łatwiejsze w badaniach. Stąd ludzki gen

W porównaniu z organizmami zwierząt, drożdże są o wiele łatwiejsze do namnażania i badań. DNA drożdży można łatwo modyfikować, żeby poznać odpowiedzi na fundamentalne pytania, mówi badaczka. I dodaje, że to badania tych mikroorganizmów przyniosły odpowiedzi na wiele pytań w biologii.

Eksperyment pokazuje też możliwości współczesnej genetyki. Zanim komórkom drożdży wszczepiono ludzki gen, trzeba było usunąć z nich analogiczny występujący w ich DNA. I choć wydawałoby się, że metabolizm komórek drożdży i komórek ludzkich mięśni bardzo się różnią, okazuje się, że eksperyment się powiódł. Drożdże rosną - chciałoby się napisać “jak na drożdżach". Zaskoczyło to naukowców.

Badacze twierdzą, że to tylko początek. Chcą drożdże bardziej “uczłowieczyć". Jak opisują, chodzi o stworzenie “bardziej ludzkiego środowiska wewnątrz komórek drożdzy". Wszystko po to, by lepiej badać podstawowe mechanizmy, które mogą prowadzić do powstawania chorób.

Niezwykłe bursztyny. Jak rozpoznać prawdziwy?Interia.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas