Zanieczyszczone powietrze zwiększa ryzyko wystąpienia zawału serca

Ekspozycja na zanieczyszczenia powietrza - nawet na poziomie niższym od wytycznych WHO - może przyczynić się do wystąpienia zawału serca w ciągu godziny. Potwierdzają to badania przeprowadzone przez chińskich naukowców dotyczące wpływu jakości powietrza, którym oddychamy, na nasze zdrowie.

Zanieczyszczenie powietrza to poważne zagrożenie - nie można go bagatelizować
Zanieczyszczenie powietrza to poważne zagrożenie - nie można go bagatelizować123RF/PICSEL

Zespół uczonych z Uniwersytetu Fudan w Szanghaju wykazał, że narażenie na nawet najmniejszy poziom czterech powszechnie występujących zanieczyszczeń powietrza może wywołać ostry zespół wieńcowy (OZW). Tym terminem określa się każdą sytuację, w której krew dostarczana do mięśnia sercowego zostaje zablokowana. Dotyczy to zawału serca lub dławicy piersiowej.

- Niekorzystny wpływ zanieczyszczenia powietrza na układ sercowo-naczyniowy został dobrze udokumentowany. Zaskoczyły nas jednak bardzo szybkie efekty. Kolejną niespodzianką były bezprogowe skutki zanieczyszczenia powietrza. Innymi słowy, każde stężenie zanieczyszczeń powietrza (takich jak drobny pył zawieszony, dwutlenek azotu, dwutlenek siarki i tlenek węgla) odnotowane w obecnym badaniu może potencjalnie wywołać zawał serca - powiedział prof. Haidong Kan z Uniwersytetu Fudan w Szanghaju.

Ekspozycję na pył zawieszony - mikroskopijne cząstki stałe, które pochodzą z emisji samochodowych, elektrowni, placów budowy i innych źródeł zanieczyszczeń - jednoznacznie powiązano z chorobami serca, udarami mózgu i innymi problemami zdrowotnymi, a także z 4,2 milionami przedwczesnych zgonów na całym świecie. Cząsteczki te mogą być tak małe, że po wdychaniu mogą dostać się głęboko do płuc, a nawet do krwiobiegu.

Podczas ostatniego badania, naukowcy przeanalizowali dane medyczne prawie 1,3 mln osób leczonych z powodu zawału serca i dławicy piersiowej w 239 szpitalach w 318 chińskich miastach w latach 2015-2020. Okazało się, że krótkotrwałe narażenie na jakikolwiek poziom pyłu zawieszonego, dwutlenku azotu, dwutlenku siarki i tlenku węgla było związane z wystąpieniem wszystkich typów ostrych zespołów wieńcowych.

Najsilniejszy związek odnotowano w przypadku dwutlenku azotu, a także pyłu zawieszonego. Największe zagrożenie występowało w ciągu pierwszej godziny po ekspozycji na zanieczyszczenia powietrza. Związek ten był najsilniejszy u osób powyżej 65. roku życia, które nie paliły papierosów, ani nie cierpiały z powodu chorób układu oddechowego.

- Wpływ zanieczyszczenia powietrza na układ sercowo-naczyniowy powinien być poważnym problemem dla wszystkich, w tym dla decydentów, klinicystów i osób prywatnych. Dla decydentów nasze wyniki podkreślają potrzebę dalszego zaostrzania norm jakości powietrza, bardziej rygorystycznej kontroli zanieczyszczenia powietrza i szybkiej reakcji w zakresie zdrowia publicznego - wyjaśnił prof. Kan.

Opisane badanie jest pierwszym, które ustala związek między ekspozycją na zanieczyszczenia powietrza a zawałami serca w ujęciu godzinowym.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas