Zapomnij o złych wspomnieniach

Badania naukowców z Uniwersytetu w Montrealu sugerują, że to możliwe. Chodzi nie tyle o zatarcie w pamięci całego zdarzenia, ale raczej negatywnych emocji z nim związanych.

Czasopismo "Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism" pisze na swoich stronach internetowych, że wyniki ich eksperymentu podważają dotychczasowe przekonanie, że wspomnień zapisanych w mózgu, już zmienić nie można.

Kortyzol i pamięć

Szansa wiąże się z wykorzystaniem leku, w którego skład wchodzi substancja silnie obniżająca poziom kortyzolu, stosowana w diagnostyce różnicowej zespołu Cushinga. Ponieważ kortyzol ma w mózgu istotne znaczenie dla procesów przywoływania zdarzeń z pamięci, postanowiono sprawdzić, jak może wpływać na zapamiętywanie zdarzeń o różnym zabarwieniu emocjonalnym.

Pamięć neutralna

Badano 33 ochotników, opowiadano im historię złożoną z neutralnych i negatywnych fragmentów. Okazało się, że Ci, którym podano lek, bez problemu zapamiętywali neutralne elementy historii, mieli kłopot, by przypomnieć sobie te negatywne.

Walka ze stresem

Być może więc możliwe będzie usunięcie ze wspomnień negatywnych emocji, które im towarzyszyły, naukowcy liczą, że to mógłby być skuteczny sposób walki z objawami zespołu stresu pourazowego. To nie sprawi, że wspomnienia będą przyjemne, ale może rzeczywiście przestaną nas prześladować.

RMF24.pl
Dowiedz się więcej na temat: badania | stres | lekarstwa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy