Życie bez bólu - wyjątkowa mutacja genetyczna

Europejski zespół naukowców odkrył wyjątkowo rzadką mutację genetyczną, która jest odpowiedzialna za to, że człowiek nie postrzega i nie odczuwa bólu. Czy jest to kolejny przełom w medycynie, który ze współczesnego człowieka uczyni szczęśliwca nieodczuwającego bólu? Czy będziemy żyć nie tylko długo, lecz także bezboleśnie?

Strach przed bólem jest jednym z fizycznych i psychicznych dyktatorów naszego życia.
Strach przed bólem jest jednym z fizycznych i psychicznych dyktatorów naszego życia. AFP
Strach przed bólem jest jednym z fizycznych i psychicznych dyktatorów naszego życia.
Strach przed bólem jest jednym z fizycznych i psychicznych dyktatorów naszego życia. East News

Strach przed bólem jest jednym z fizycznych i psychicznych dyktatorów naszego życia. Będzie bolało? to najczęstsze pytanie zadawane na fotelu dentystycznym i podczas badań lekarskich. Wyobrażenie bezbolesnej śmierci ułatwia nam myślenie o końcu naszego życia. Bólu nie da się podzielić na psychiczny i fizyczny. Ten fizyczny wiąże się z uszkodzenie żywej tkanki organizmu, ale w rzeczywistości jest psychicznym stanem postrzegania konkretnego odczucia.

Zespół składający się z niemieckich, szwedzkich i belgijskich uczonych natrafił na ślad mutacji, która wywiera wpływ na działanie genów odpowiedzialnych za postrzeganie bólu. Geny te powodują produkcję białek, które przez wewnętrzną regulację komórek wywołują uczucie bólu

Strumienie bolesnych informacji

Bólu nie da się podzielić na fizyczny i psychiczny
Bólu nie da się podzielić na fizyczny i psychicznyAFP

Szczęśliwa kobieta

Jeden plus, ale setki minusów?

Życie bez bólu nie jest wyłącznie pasmem samych przyjemności
Życie bez bólu nie jest wyłącznie pasmem samych przyjemności21 wiek

Bez bólu nie ma radości

O wiele ciekawsze jest odkrycie, że poczucie ulgi ma tę samą wartość zarówno u zdrowych osób, jak i u osób ze skłonnościami masochistycznymi. Wynika z tego, że odczuwanie ulgi jest naturalnym mechanizmem, który pomaga regulować nam nasze uczucia. Moglibyśmy podsumować to zdaniem, że ból jest uczuciem nienaturalnym, ale poczucie ulgi i owszem.

Ulga jak narkotyk?

Uczeni rozumieją teraz lepiej naturalne podstawy pochodzenia ulgi oraz fakt, dlaczego niektórzy ludzie pragną uczucia ulgi jeszcze zanim się zranią. U zdrowych osób zmierzono ten sam poziom doświadczania ulgi, jak u ludzi ze skłonnościami masochistycznymi.

Czy uczucie ulgi różni się od bólu pozytywnymi emocjami? To pytanie dręczyło naukowców...
Czy uczucie ulgi różni się od bólu pozytywnymi emocjami? To pytanie dręczyło naukowców...AFP

Gen - portier czuwa

21 wiek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas