Sok z ziemniaków potrafi rewelacyjnie zapobiegać nowotworom i leczyć ciężkie choroby jelit. Polscy naukowcy z Poznania udowodnili, że ma on właściwości lecznicze. Nikt nawet nie przypuszczał, że tak silny lek na groźne choroby kryje się w zwykłych ziemniakach.

Sok z ziemniaków wypijany regularnie ochroni ciebie przed nowotworami i spowolni starzenie organizmu

Po opublikowaniu tych badań już nigdy tak samo nie powinniśmy patrzeć na ziemniaki. Grupa naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu postanowiła przyjrzeć się roślinie, która Polakom kojarzy się przede wszystkim z niezdrowymi frytkami. Wyniki ich badań można śmiało uznać za naukową sensację.

Prawdziwym skarbem dla medycyny może okazać się zwykły sok z ziemniaków, który w polskiej kuchni jest pomijany i powszechnie uznawany za mało smaczny. Naukowcy z Poznania zbadali jego skład i nie mogli uwierzyć własnym oczom, jak niezwykłe ma właściwości. Podobnie jak inne warzywa czy owoce ma wartość odżywczą i działa przeciwutleniająco, czyli opóźnia starzenie się organizmu. Sok z ziemniaków potrafi jednak znacznie więcej - działa leczniczo na wiele chorób układu pokarmowego, a także może zapobiegać nowotworom.

W krajach niemieckojęzycznych wykorzystywano sok z ziemniaka jako środek na stany zapalne jelit czy wrzody żołądka. Na terenie Polski stosowaniem soku z ziemniaka do leczenia zajmowali się wyłącznie ludowi uzdrowiciele (znachorzy). Z naszych badań wynika, że on naprawdę leczy
dr inż. Przemysław Kowalczewski w rozmowie z PAP

W trakcie badań dr Kowalczewski wykrył, że sok z ziemniaków ma działanie terapeutyczne w przypadku nowotworów oraz nieswoistych zapaleń jelit (IBD), takich jak choroba Leśniowskiego‑Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita. To bardzo ważna wiadomość dla osób, które cierpią na raka jelita grubego i muszą stosować bardzo rygorystyczną dietę.

Sok z ziemniaka moe si sta lekiem selektywnie dziaajcym na rnego typu #nowotwory - i posuy pacjentom, ktrzy z powodw zdrowotnych musz stosowa rygorystyczne diety - wynika z bada naukowcw z @up_poznan #ziemniaki #zdrowiehttps://t.co/Z4BLSDxZNl

naukawpolsceJanuary 31, 2023
Jeśli chodzi o wpływ soku na wrzodziejące zapalenie jelita grubego, to nasze odkrycie jest przełomowe. W przyszłości można by wykorzystać składniki soku do skonstruowania preparatu leczniczego lub suplementu diety łagodzącego stany zapalne jelit. Byłby to ratunek dla dużej grupy pacjentów
dr inż. Przemysław Kowalczewski w rozmowie z PAP

Naukowcy z Poznania udowodnili, że sok z ziemniaków zawiera związki przeciwutleniające z grupy polifenoli. Zwalczają one słynne wolne rodniki, co spowalnia proces starzenia się. Także nie pozwalają na uszkodzenia kodu DNA, czyli ogranicza ryzyko pojawienia się nowotworów.

Sok z ziemniaków: nadzieja dla wegan?

Tak lekceważone przez nas ziemniaki zawierają ogromne ilości witaminy C, są bogactwem potasu, żelaza i dobrej jakości białka. Mają tak wysoką wartość odżywczą przy niskim stężeniu sodu, że w tej kategorii zbliżają się do mięsa. - Ważną częścią naszych badań jest wykorzystanie tego warzywa do tworzenia produktów wegańskich - tłumaczy dr Kowalczewski.

Sok z ziemniaków jest popularny w Niemczech i uważany za ważny składnik codziennej diety

Badacze z Poznania są przekonani, że włączenie do codziennej diety soku z ziemniaków pozwoli obniżyć ilość tzw. białka CRP, czyli zmniejszyć stany zapalne w organizmie. Mówiąc krótko: nikt nie przypuszczał, że w popularnych ziemniakach kryje się potężna broń w walce z bardzo groźnymi chorobami. Kluczem jest jednak spożywanie soku, a nie przetworzonych ziemniaków.

Trzeba by zjeść kilka kilogramów ziemniaków, żeby uzyskać taki efekt, jak pijąc sok. Myślę, że jest to jedna z przyczyn, dla których efekt prozdrowotny ziemniaków zostawał niezauważany
dr inż. Przemysław Kowalczewski w rozmowie z PAP
Zobacz również:

Sok z ziemniaków traktowany jako lekarstwo był popularny w dziewiętnastowiecznej Polsce. Stosowano go wobec osób, które np. miały zatrucie pokarmowe. Dziś sok z ziemniaków jest sprzedawany jako oddzielny produkt w niektórych krajach, choć nie w Polsce.

Sok ziemniaczany jest produktem ubocznym produkcji skrobi i bardzo często jest traktowany prawie jako zbędny odpad. Po opublikowaniu badań przez polskich naukowców może wkrótce to się zmienić.

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video

"Jedne z najlepszych na świecie". Wojskowi w "Gościu Wydarzeń" o czołgach Leopard