18 lat polskiego internetu

Polski internet jest już pełnoletni. 17 sierpnia 1991 roku to symboliczna data początku polskiego internetu, kiedy pomiędzy Wydziałem Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego a Centrum Komputerowym Uniwersytetu w Kopenhadze wymienione zostały pierwsze wiadomości przy użyciu protokołu IP.

Polski internet ma 18 lat fot. Andre Veron
Polski internet ma 18 lat fot. Andre VeronAFP

Wcześniej, już od 1989 r. trwały starania grupy entuzjastów z polskiego środowiska naukowego i akademickiego o przyłączenie Polski do EARN (European Academic and Research Network) oraz spontaniczne działania na rzecz przełamania amerykańskiego embarga na eksport nowoczesnych technologii komputerowych i telekomunikacyjnych do krajów byłego bloku wschodniego.

Pełne dołączenie Polski do światowego internetu nastąpiło około 20 grudnia 1991 roku, kiedy to "podniosły się semafory" po stronie USA. W tym momencie polski internet obejmował sieci lokalne na Wydziale Fizyki UW i w Obserwatorium Astronomicznym UW, w warszawskim Centrum Astronomicznym PAN, w krakowskim Instytucie Fizyki Jądrowej oraz pojedyncze komputery na Uniwersytecie Jagiellońskim, w krakowskim "Cyfronecie", w Toruniu, w Katowicach, a przede wszystkim centralny węzeł łączności, ulokowany w budynku Centrum Informatycznego UW.

Do podłączenia przygotowywano dużą sieć kampusową Politechniki Warszawskiej, trwała budowa podobnej międzyuczelnianej sieci kampusowej w Krakowie. Latem 1996 roku Telekomunikacja Polska uruchomiła dostęp do internetu za pośrednictwem numeru 0-202122. Dzisiaj internet "wzdzwanialny" jest wypierany przez szybszy stacjonarny internet szerokopasmowy oraz mobilny za stałą miesięczną opłatę (bez względu na czas połączenia).

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas