Zamek Książ czeka wielki remont. Budzi wiele emocji
Już niedługo barokowa część Zamku Książ zostanie wyremontowana, jak przekazała wałbrzyska „Gazeta Wyborcza”. Zgromadzona przez lata dokumentacja umożliwi zrekonstruowanie dawnego wyglądu pomieszczeń doszczętnie zdewastowanych w czasie II wojny światowej. Ale przedsięwzięcie budzi też sporo emocji, gdyż wiąże się z usunięciem dotychczasowej aranżacji wykonanej w latach 70. XX przez uznaną polską artystkę.
Pierwsza wzmianka o Zamku Książ pochodzi z końca XIII w. Wybudowana warownia znana była na początku jako "Książęca Góra". Ówczesny właściciel książę świdnicko-jaworski Bolko I nadał sobie tytuł "pana na Książu", który zachowali jego następcy. W kolejnych dekadach, po bezpotomnej śmierci Bolka II zamek przeszedł pod panowanie władcy Czech, a następnie Węgier. Wówczas, za sprawą Georga von Stein dowódcy wojsk, pod którego rządami znajdował się Książ, zaszły pierwsze znaczące zmiany. Zamienił on większość pomieszczeń obronnych na mieszkalne.
Największe zmiany w wyglądzie zamku i jego otoczenia zaszły po przekazaniu Książa przez węgierskiego króla Macieja Korwina kanclerzowi Johannowi von Haugwitz, a następnie sprzedaniu rycerzowi Konradowi I von Hoberg w 1509 roku. Pod panowaniem jego rodu Hochberg (tak zapisywano nazwisko po 1714 roku) zamek znajdował się aż do konfiskaty przez nazistów w 1941 roku. Można śląska rodzina licznie przebudowywała obiekt, doprowadzając m.in. do usunięcia wałów, rowów, fosy oraz części murów i powstania ogrodów francuskich.
II wojna światowa doprowadziła do dewastacji zamku. W 1943 organizacja Todt zdewastowała pomieszczenia, przerabiając je na jedną z kwater Adolfa Hitlera. Utworzono również filię obozu Groß-Rosen. Zniszczono wówczas większość zabytkowego wystroju. Próby rekonstrukcji barokowej części obejmującej tzw. piano mobile na pierwszym piętrze w latach 70. XX w., kiedy to ostatni raz przeprowadzano większy remont, odbyły się głównie na podstawie zachowanych sztukaterii czy kominków w stylu barokowym. Do tego pomieszczenia przyozdobiono tkaninami profesor Józefy Wnukowej z Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku (obecnie Akademii Sztuk Pięknych), która nie miała dostępu do dokumentacji. Miały one niezwykłą wartość artystyczną, ale nijak miały się do oryginalnego wystroju.
Zamek Książ czeka wielki remont. Zostanie przywrócony wygląd sprzed II wojny światowej
Zgromadzona dzięki kontaktom z potomkami właścicieli dóbr książańskich od tego czasu dokumentacja fotograficzna pozwoliła na nowo odtworzyć zabytkowe wnętrza Zamku Książ. Dawny wygląd różnił się od dzisiejszego. Według Katarzyny Sielickiej, koordynatorki zespołu, który pracuje nad rekonstrukcją, ta część zamku miała jeszcze za panowania Hansa Henryka XI (teścia księżnej Daisy) zupełnie inny, eklektyczny wygląd. Elementy w barokowym stylu zostały wprowadzone dopiero podczas przebudowy na początku XX w. przez jego syna, Hansa Heinricha XV.
Zobacz również:
Choć zapewne przebudowa jest zasadna, to budzi wiele emocji w środowisku artystów. Wszystko przez konieczność usunięcia tkanin polskiej tkaczki i malarki. Te jednak będą poddane renowacji i zostaną zaprezentowane na wystawie poświęconej dorobkowi artystki. Planowany remont będzie podzielony na etapy. Turyści w jego trakcie będą mogli cały czas odwiedzać zabytkowe przestrzenie.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 88 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!