20. urodziny polskiego internetu

20 lat - dokładnie tyle działa w Polsce globalna sieć. Jakie były początki internetu w naszym kraju? Czy potrafimy dzisiaj żyć bez tej "cyfrowej pajęczyny".

Początki polskiego internetu sięgają 17 sierpnia 1991 roku, kiedy to Rafał Pietrzak z Uniwersytetu Warszawskiego w oparciu o protokół IP połączył się z Janem Sorensenem, który pracował na Uniwersytecie Kopenhaskim. Ta symboliczna operacja uznawana jest dzisiaj za początek polskiego internetu.

Internet w Polsce

W roku 1990 i na początku 1991 trwały działania prowadzące do uruchomienia w naszym kraju sieci internet. W tym czasie funkcjonowała już u nas sieć komputerowa Bitnet/EARN, oparta na mechanizmach poczty komputerowej. Służyła m.in. do przeszukiwania baz danych i tworzenia list dyskusyjnych. Łączyła polskie ośrodki akademickie, dając im "wyjście na świat" przez Kopenhagę.

Reklama

Wiosną 1991 r. Polska uzyskała pierwszą klasę adresową IP (148.81.0.0). Ukonstytuował się Zespół Koordynacyjny Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK) przy Uniwersytecie Warszawskim. Jego zadaniem było zorganizowanie łączności komputerowej dla polskiego środowiska naukowego i akademickiego oraz połączenia Polski ze światem.

Internet w pigułce

Pierwotnie internet miał służyć wyłącznie wojsku. Sieć zaprojektowano w taki sposób, by była pozbawiona centrum zarządzania, odporna na uszkodzenia i niemożliwa do zniszczenia w całości. Pierwsza wersja internetu ARPANET, która została zbudowana pod koniec lat 60. XX wieku, miała w zamyśle służyć jako medium dowodzenia oraz łączności na wypadek wojny nuklearnej. Sieć ta powstała dzięki współpracy amerykańskiej wojskowej Agencji do Spraw Projektów Zaawansowanych (ARPA) z uczelniami, takimi jak Uniwersytet Kalifornijski w Los Angeles (UCLA), Uniwersytet Południowej Kalifornii (USC), Stanford i MIT (Massachusetts Institute of Technology).

Kiedy skończyła się "zimna wojna", znaleziono dla sieci całkowicie nowe zastosowania. Początkowo trafiła pod skrzydła Narodowego Funduszu Nauki, który przez pewien czas zakazywał używania jej do celów komercyjnych. Spowolniło to jej rozwój. Zakaz cofnięto w roku 1991. Decyzja ta była przełomowa dla dalszego dynamicznego wzrostu liczby użytkowników młodego internetu.

Przez ostatnie 20 lat internet ogarnął zasięgiem niemal cały świat. Szczególnie w ostatnich latach lawinowo wzrasta liczba jego użytkowników. Dziesiątki milionów nowych internautów miesięcznie dołącza do liczącej już ponad 2 miliardy osób społeczności. Za ten swoisty internetowy boom odpowiedzialne są przede wszystkim kraje rozwijające się, takie jak Chiny czy Indie. W samych tylko Chinach pod koniec czerwca liczba internautów wyniosła 485 milionów, co stanowi 36,2 procent mieszkańców tego kraju. W Polsce dostęp do internetu ma 16 mln osób. Według wielu źródeł, w roku 2020 do sieci podłączonych będzie łącznie 5 miliardów osób!

Życie poza siecią

Obecnie wielu z nas nie wyobraża sobie życia bez internetu. Osoby bardzo dobrze poruszające się w sieci potrafią załatwić w niej niemal każdą sprawę oraz znaleźć praktycznie każdą informację.

Dzięki temu wspaniałemu wynalazkowi mamy dostęp do ogromnej bazy wiedzy, możemy komunikować się w czasie rzeczywistym prawie z co trzecim obywatelem naszej planety. Dla wielu internet to sposób na samotność lub nudę. Według niektórych źródeł w ciągu ostatnich lat w sieci poznała się co 4 para.

Internet jest też niemal powszechnym narzędziem pracy oraz środowiskiem, w którym załatwia się codzienne sprawy. Każdego roku rośnie również liczba internetowych milionerów, by wspomnieć choćby tylko tych najsłynniejszych, jak Mark Zuckerberg( Facebook), Chad Hurley, Steve Chen i Jawed Karim (YouTube), Blake Ross i David Hyatt ( Mozilla), Matt Mullenweg (WordPress), Kevin Rose(Digg), Larry Page, Sergey Brin (Google).

Właściciele Google oraz Facebooka posiadają majątek liczony w miliardach dolarów. Historie tych osób pokazują, że innowacyjny pomysł, odrobina szczęścia oraz wystartowanie z projektem w odpowiednim czasie może w kilka lat, a w niektórych przypadkach w kilka miesięcy, przynieść osobom niezbyt zasobnym milionowe zyski.

Dzięki rozwojowi technologii, czyli coraz szybszym łączom internetowym i potężniejszym komputerom, sieć z każdym dniem oferuje nam nowe możliwości, które jeszcze kilka lat temu nie byłyby możliwe. Mocno rozbudowane serwisy społecznościowe, tysiące przeróżnych usług, dostęp do treści wideo w jakości HD, telewizja na żywo, wieloosobowe gry on-line, wideokonferencje, współpraca pomiędzy naukowcami oraz biznesmenami - to tylko niektóre z możliwości, jakie oferuje nam współczesny internet.

Druga strona sieci

Internet ma też swoje wady, do których należy zaliczyć brak prywatności oraz cyberprzestępczość. Właściciel największego portalu społecznościowego, liczącego niemal 750 mln użytkowników Facebooka, wiele razy musiał tłumaczyć się z zagadnień związanych z ochroną danych osobowych niemal miliardowej społeczności. Powód? Wśród nowych osób podłączających się do sieci znajdują się ludzie z różnych środowisk oraz grup społecznych, również hakerzy i oszuści, którzy potrafią wyrządzić wiele szkód.

Na szczęście wielu specjalistów pracuje nieprzerwanie nad zapewnieniem bezpieczeństwa rosnącej światowej społeczności internautów. Mimo że zagrożenia istnieją, fakt ten nie powinien odstraszać nas od korzystania z sieci, gdyż oferuje ona niemal nieograniczone możliwości.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Polska | internet

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama