Reklama

Alarm dla użytkowników Androida - wirus atakuje smartfony w 140 krajach

Firma zajmująca się cyberbezpieczeństwem zidentyfikowała wirusa typu trojan, który infekuje urządzenia z systemem Android. Szacuje się, że ofiarą złośliwego oprogramowania padło już ponad 10 tysięcy osób ze 140 krajów.

Zimperium zLabs sporządziło raport, w którym można zauważyć, że urządzenia z systemem Android są narażone na atak wirusa FlyTrap. Malware przejmuje kontrolę nad mediami społecznościowymi (Facebook) i wyciąga z nich dane. Oprogramowanie kolekcjonuje takie informacje jak Facebook ID, adres email, lokalizacja i adres IP. Firma zajmująca się cyberbezpieczeństwem szacuje w swoim raporcie, że zainfekowanych wirusem mogło zostać ponad 10 tysięcy urządzeń ze 140 krajów.

"Sytuacje, w których wirus przejmuje Facebooka pomagają rozprzestrzeniać się oprogramowaniu. Cierpi na tym wiarygodność ofiar, bo z ich konta wysyłane są prywatne wiadomości do znajomych z linkiem do wirusa. Techniki bazujące na inżynierii społecznej są bardzo efektywne w świecie połączonym cyfrowo i często są nadużywane przez cyberprzestępców." - czytamy w raporcie sporządzonym przez Zimperium.

Reklama

Malware bazuje na technice "JavaScript Injection" i początkowo dostawał się do urządzeń ofiar poprzez niezweryfikowane aplikacje, wtedy domagał się dostępu do Facebooka. Według analityków z Zimperium przestępcy mogą łatwo włamać się do urządzeń z Androidem, ze względu na brak zaawansowanych zabezpieczeń w niektórych aspektach.

Aby uchronić się przed wirusem należy nie otwierać podejrzanych linków, zawsze sprawdzać autentyczność pobieranych aplikacji oraz nie zezwalać na dostęp do Facebooka programom, które tego nie potrzebują - radzą eksperci.


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: cyberbezpieczeństwo | malware | wirus | Android

Reklama

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy